Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Premiér Módí slávnostne otvoril novú budovu indického parlamentu

Na snímke indický premiér Naréndra Módí 24. februára 2023 v indickom Naí Dillí. Foto: TASR/AP

Slávnostnému otvoreniu budovy predchádzal modlitbový obrad viacerých náboženstiev.

Naí Dillí 28. mája (TASR) - Indický premiér Naréndra Módí v nedeľu v sprievode hinduistických duchovných slávnostne otvoril nové sídlo indického parlamentu. Obrad, ktorý bol plný náboženskej symboliky, opozičné strany bojkotovali, informovala agentúra AFP.

Šesťuholníková budova - podľa jednej opozičnej strany v tvare rakvy - je ústredným bodom Módího prestavby centra Naí Dillí, ktorej cieľom je zbaviť hlavné mesto pozostatkov britskej koloniálnej nadvlády.

Slávnostnému otvoreniu budovy predchádzal modlitbový obrad viacerých náboženstiev. Neskôr Módí vstúpil do sály v sprievode skupiny spievajúcich hinduistických veštcov v šafránových rúchach.

Mnohí členovia Módího hinduistickej nacionalistickej Indickej ľudovej strany (BJP) podporujú myšlienku hinduistickej hegemónie v Indii, kde sa väčšina z 1,4 miliardy obyvateľov hlási k hinduizmu.

Nedeľňajšia slávnosť sa konala aj v deň výročia narodenia Vinájak Dámódar Sávarkar - významného hinduistického ideológa, ktorý bol mentorom páchateľa atentátu na hrdinu boja za nezávislosť Indie Mahátmu Gándhího.

Podujatie v Naí Dillí bojkotovalo 19 opozičných strán - jedným z vysvetlení bolo, že budovu inauguroval Módí, nie indická prezidentka Draupadí Murmúová. Opozícia to označila za "priamy útok na našu demokraciu".

Nová budova zákonodarného zboru stojí vedľa starnúcej a stiesnenej budovy parlamentu z koloniálnej éry, ktorú v 20. rokoch 20. storočia navrhli britskí architekti Edwin Lutyens a Herbert Baker.