< sekcia Zahraničie

Prevrátenie rybárskej lode si vyžiadalo minimálne 56 obetí

Ilustraťné foto Foto: TASR/AP

Po prevrátení lode v chladných vodách Ochotského mora zahynulo najmenej 56 ľudí. Po ďalších 13 sa pátralo aj dnes, ale nádej na ich záchranu je veľmi malá.

Moskva 4. apríla (TASR) - Príčinou havárie ruskej rybárskej lode v Ochotskom mori mohla byť aj nestabilita plavidla, informovala dnes agentúra AP.

Po prevrátení lode v chladných vodách Ochotského mora zahynulo najmenej 56 ľudí. Po ďalších 13 sa pátralo aj dnes, ale nádej na ich záchranu je veľmi malá. Zachrániť sa podarilo 63 osôb, pričom však mnohí z nich utrpeli vážne omrzliny, informovali ruské médiá.

Oleg Kožemiako, ktorý je poverený funkciou sachalinského gubernátora, dnes podľa agentúry AP uviedol, že loď viezla len asi pätinu stanoveného paliva, preto bola mimoriadne nestabilná.

Kožemiako spresnil, že rybárska loď by mala podľa predpisov mať natankovaných 250 ton paliva, zatiaľ čo loď Ďaleký východ mala v nádržiach len 57 ton a nemala žiadnu inú záťaž, aby to vykompenzovala.

"Bolo to ako na Titaniku, Loď sa prevážila a ľudia sa šmýkali po palube rovno do ľadového mora," uviedol nemenovaný člen posádky podľa agentúry RIA Novosti.

Podľa predbežných verzií mohla byť príčinou havárie, ku ktorej došlo v noci na štvrtok, zrážka s ľadovou kryhou či iným veľkým objektom alebo preťaženie a následná strata stability pri výlove rýb. Túto hypotézu podporili neskôr aj výpovede preživších rybárov, ktorí uviedli, že loď sa prevrátila, keď z mora vyťahovala sieť s nákladom možno až 80 ton rýb.