Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Prezident ECB obhajoval v Nemecku nákup štátnych dlhopisov

Mario Draghi, šéf ECB. Foto: TASR/AP

Mario Draghi povedal, že obavy Nemcov nie sú namieste. Obhajovať musel aj nezávislosť ECB po prípadných nákupoch štátnych dlhopisov.

Berlín 24. októbra (TASR) - Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi dnes v nemeckom parlamente bránil program nákupu dlhopisov štátov eurozóny (Outright Monetary Transactions, OMT), ktorého cieľom je zmierniť dlhovú krízu. Poslancom doslova povedal, že ich obavy z nelegálneho financovia vlád cez OMT a z inflácie nie sú namieste.

Odmietol tiež tvrdenia, že tento program ohrozuje nezávislosť ECB, predstavuje priamu formu financovania vlád centrálnou bankou, povedie k zrýchleniu inflácie a zvýši tlak na daňových poplatníkov.

Návšteva prezidenta ECB v parlamente členskej krajiny nie je bežná udalosť. Draghi sa počas dvoch hodín "grilovania" za zatvorenými dvermi pokúšal presvedčiť skeptických členov rozpočtového, finančného a zahraničného výboru parlamentu, že ich obavy nie sú opodstatnené.

Nemecko je najväčšou krajinou eurozóny a preto musí aj najviac prispievať na záchranu zadlžených členov. ECB v lete oznámila, že bude na sekundárnych trhoch nakupovať dlhopisy tých štátov, ktoré o pomoc požiadajú a akceptujú podmienky s tým spojené. Cieľom programu je zmierniť tlak trhov a udržať výnosy z dlhopisov tzv. okrajových štátov pod kritickou hranicou.

Šéf nemeckej centrálnej banky zostáva skeptický

Nemecká kancelárka Angela Merkelová program ECB podporuje, ale guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann tvrdí, že nemá ďaleko od priameho financovania štátov, čo má banka zakázané. Argumentuje tiež, že neobmedzený nákup dlhopisov môže brániť ECB v plnení jej hlavného poslania, ktorým je udržanie inflácie pod kontrolou.

Draghi v rámci obhajoby OMT upozornil, že eurozóna musí presvedčiť investorov, že ich obavy o jej budúcnosť sú neopodstatnené. A jediný spôsob ako to dosiahnuť je vytvoriť dôveryhodnú brzdu, ktorá zabráni katastrofickým scenárom.

Zdôraznil tiež, že ECB bude kupovať dlhopisy len tých štátov, ktoré požiadajú o pomoc zo záchranného fondu, a tá je spojená s prísnymi podmienkami.

Nový program nepovedie k zvýšeniu inflácie, pretože banka bude kupovať dlhopisy na sekundárnych trhoch, od investorov. Oveľa väčším rizikom pre cenovú stabilitu je podľa neho súčasný pokles cien v niektorých štátoch menovej únie.

Na záver Draghi opäť zopakoval, že najväčšou hrozbou pre eurozónu je porušovanie rozpočtových pravidiel. Vlády v eurozóne preto musia skonsolidovať verejné financie, zreformovať svoje ekonomiky a zlepšiť štruktúru menovej únie - a to je cieľ oficiálnej nemeckej politiky.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.