Quantcast
< sekcia Zahraničie

A. Kiska hovoril s nemeckým prezidentom o ukrajinskej kríze

Z oficiálnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku v Spolkovej republiky Nemecko 23. júla 2014. Na snímke nemecký prezident Joachim Gauck (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska (vpravo) si podávajú ruky v zámku Bellevue v Berlíne. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Na záver návštevy Andrej Kiska ako prvý slovenský prezident vôbec navštívil pamätník Berlínskeho múru.

Berlín/Bratislava 23. júla (TASR) – Situácia v súvislosti s krízou na Ukrajine dominovala dnešnému stretnutiu hláv štátov Slovenska a Nemecka v Berlíne.

Prezident SR Andrej Kiska ukončil sériu piatich nástupných zahraničných ciest oficiálnou návštevou Spolkovej republiky Nemecko. Vo svojom sídle ho prijal nemecký spolkový prezident Joachim Gauck.

Kiska nemeckého partnera informoval o utorňajšej (22.7.) schôdzke prezidentov V4, pobaltských krajín, Bulharska a Rumunska vo Varšave, ktorého témou bola ukrajinská kríza.

Prezident SR A. Kiska sa stretol s prezidentom Nemecka J. GauckomŠtátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí prítomný na rozhovore prezidentov oboznámil s výsledkami utorkového (22.7.) stretnutia šéfov diplomacií v Bruseli, kde rokovali o možnom stupňovaní sankcií voči Rusku.

Fotogaléria: Prezident Andrej Kiska na návšteve Nemecka


„Malo by nasledovať v najbližších dňoch,“ priblížil Kiska novinárom na brífingu na záver návštevy. Gauck mu počas ich rozhovoru podľa jeho slov objasnil postoj Nemecka, ktoré zdôrazňuje pokračovanie dialógu s Ruskom, zároveň je však za to, aby bolo vyslané jasné stanovisko, že to, čo sa na Kryme a Ukrajine udialo, je neprípustné.

„Sprísnenie sankcií ako spoločného postupu Európskej únie je podľa mňa nesmierne dôležitým krokom,“ uviedol Kiska. Za ešte dôležitejšie považuje, aby únia hovorila v tejto otázke jedným hlasom. „Ak nie, tak aspoň mnohými hlasmi idúcimi rovnakým smerom,“ pripomenul a dodal, že to je problém, s ktorým únia často zápasí.

A. Kiska: Sprísnenie sankcií voči Rusku spoločne s EÚ je dôležitým krokomOkrem zahraničnopolitických otázok sa slovenský prezident v rozhovore s nemeckým partnerom zameral na možnosti ďalšieho rozvoja spolupráce oboch krajín v oblasti duálneho vzdelávania, podpory vytvárania pracovných miest a výskumu na Slovensku. Politici hovorili i o zdieľaní spoločných hodnôt. Obaja sa do najvyššej ústavnej funkcie dostali ako nestraníci.

„Jeho posolstvo o tom, že treba do politiky naspäť vniesť morálku a slušnosť, sa veľmi stotožňuje s mojím postojom,“ vysvetlil novinárom Kiska.

Kisku prijal aj primátor Berlína

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a primátor mesta Berlín Klaus Wowereit (vpravo) pred Brandenburskou bránou.
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Slovenského prezidenta prijal počas dnešnej jednodňovej návštevy aj primátor mesta Berlín Klaus Wowereit. Previedol ho Brandenburskou bránou, následne spolu rokovali na berlínskej radnici. Na záver Kiska ako prvý slovenský prezident vôbec navštívil pamätník Berlínskeho múru. Ten dokumentuje históriu rozdelenia nemeckej metropoly v minulom storočí.

Pamiatku Nemcov padlých pri pokuse o prechod touto železnou oponou si prezident uctil položením venca. V sprievode riaditeľa nadácie Berlínsky múr Alexa Klausmeiera sa následne živo zaujímal o históriu tohto miesta.

A. Kiska si počas návštevy Nemecka pozrel Brandenburskú bránu a radnicu mesta BerlínA. Kiska položil veniec pred pamätník Berlínskeho múru