Quantcast
< sekcia Zahraničie

Prezident Maduro vyhlásil, že je pripravený rozprávať sa s Trumpom

Nicolás Maduro, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Trump v nedeľu pre americký spravodajský portál Axios vyhlásil, že zrejme porozmýšľa nad stretnutím s Madurom, ale v pondelok v tweete svoj názor zmenil.

Caracas 23. júna (TASR) - Venezuelský prezident Micolás Maduro v pondelok oznámil, že je "pripravený" rokovať s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten predtým vyhlásil, že je otvorený stretnutiu so socialistickým lídrom na diskusii o jeho odchode z úradu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Keď príde čas, som pripravený zdvorilo sa rozprávať s prezidentom Donaldom Trumpom," povedal Maduro pre štátnu tlačovú agentúru AVN.

Trump v nedeľu pre americký spravodajský portál Axios vyhlásil, že "zrejme porozmýšľa" nad stretnutím s Madurom, ale v pondelok v tweete svoj názor zmenil.

"Moja administratíva vždy stála na strane SLOBODY a VOĽNOSTI a bola proti utláčateľskému Madurovmu režimu! S Madurom sa stretnem na diskusii o jednej veci: o jeho pokojnom odchode z úradu!" napísal Trump na Twitteri.

Maduro sa nezmienil o Trumpových výrokoch, ale uviedol: "Tak ako som sa rozprával s (Joeom) Bidenom, môžem sa rozprávať aj s Trumpom."

Nominant Demokratickej strany Biden bude súperom republikána Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

Maduro sa stretol s Bidenom v roku 2015, keď bol tento demokrat viceprezidentom Baracka Obamu.

Washington bol jedným z hlavných spojencov venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa, ale táto podpora zoslabla, keď Guaidóov politický boj proti Madurovi stratil na sile.

Guaidó vyvolal rozruch pred 18 mesiacmi, keď sa vyhlásil za úradujúceho prezidenta Venezuely po tom, čo opozíciou ovládaný parlament označil Madurovo znovuzvolenie za prezidenta v roku 2018 za nelegitímne. Voľby boli totiž všeobecne pokladané za zmanipulované.

USA boli jednou z prvých vyše 50 krajín, ktoré Guaidóa uznali za prezidenta Venezuely a Trumpova administratíva uvalila sankcie na Madura a jeho okruh blízkych spolupracovníkov. USA tak chceli dosiahnuť jeho odstúpenie z úradu.

Guaidó najprv prilákal na zhromaždenia proti Madurovi obrovské davy ľudí, za posledný rok však Guaidóova hviezda pohasla.