Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Prezident USA Biden oslavuje 81.narodeniny, blahoželali mu aj Zelenskí

Na snímke americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Pondelkové 81. narodeniny oslávi prezident aj udelením milosti dvom moriakom, ktorí by inak skončili na tanieri v Deň vďakyvzdania (Thanksgiving Day).

Kyjev/Washington 20. novembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho manželka Olena Zelenská zablahoželali v pondelok americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi k 81. narodeninám. Poďakovali sa jemu aj Spojeným štátom za obranu slobody a života v tomto ťažkom období a zaželali mu víťazstvo.

Zelenskyj na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, napísal: "Olena Zelenská a ja želáme prezidentovi USA Joeovi Bidenovi všetko najlepšie k narodeninám. Sme tak ako všetci Ukrajinci vďační Spojeným štátom za vodcovskú úlohu v obrane slobody a života v týchto ťažkých časoch. Ukrajinci si v súčasnosti v každý symbolický deň navzájom želajú jedno: víťazstvo. Takže dnes želáme prezidentovi Bidenovi to, čo je pre slobodu nutné: víťazstvo v našom spoločnom boji proti agresii a teroru."

Demokrat Biden je najstarší prezident v dejinách USA, pripomínajú tlačové agentúry AP a AFP. Jeho narodeniny sa tak dostávajú do neželaného svetla. V prípade, že by v budúcoročných prezidentských voľbách získal druhé funkčné obdobie, v čase odchodu z Bieleho domu by mal 86 rokov.

Samotný Biden o tom niekedy žartuje a jeho spolupracovníci poukazujú na nabitý pracovný program, ktorý by "položil" aj oveľa mladších ľudí. Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že prezidentov vek je tou najväčšou obavou amerických voličov.

Pondelkové 81. narodeniny oslávi prezident aj udelením milosti dvom moriakom, ktorí by inak skončili na tanieri v Deň vďakyvzdania (Thanksgiving Day). Ten pripadá vždy na štvrtý novembrový štvrtok, tento rok to bude 23. novembra. Prezident na tradičnom každoročnom slávnostnom obrade udelí v pondelok milosť moriakom menom Liberty a Bell. Udalosť sa tento rok bude konať na Južnom trávniku Bieleho domu, a nie v Ružovej záhrade. Neoficiálne sa tým vo Washingtone začne sviatočné obdobie.

Popoludní Bidenova manželka, prvá dáma Jill Bidenová, prijme donášku 5,6 metra vysokej jedle fraserovej z obce Fleetwood v štáte Severná Karolína, ktorá bude oficiálnym vianočným stromčekom Bieleho domu. Je to stálozelený ihličnan s pravidelným kužeľovitým vzrastom.