Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. december 2025
< sekcia Zahraničie

Prezidentka Kosova: Experti schválili hranicu s Čiernou Horou

Prezidentka Kosova Atifete Jahjagová Foto: TASR/AP

V politickom živote v Kosove vládne od septembra minulého roka chaos. Opozícia vtedy narušila prácu parlamentu a vypukli zrážky medzi jej stúpencami a políciou.

Priština 31. marca (TASR) - Medzinárodní experti dospeli k záveru, že dohoda Kosova s Čiernou Horou o vytýčení vzájomnej hranice je v súlade s medzinárodnými štandardmi. Povedala to dnes odchádzajúca kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, informovala tlačová agentúra AP.

"Z právneho a technického hľadiska" považujú traja medzinárodní experti z USA, Británie a Nemecka proces vytýčenia kosovských hraníc so susednou Čiernou Horou za regulárny, uviedla Jahjagová. Mal byť však byť "viac transparentný", dodala.

Prezidentka vytvorila komisiu v rámci snáh položiť základ pre politický dialóg v krajine, jej snahy však opozícia vždy odmietla. V súvislosti s vytýčením hraníc s Čiernou Horou opozícia tvrdí, že Kosovo prichádza o tisíce hektárov pôdy.

V politickom živote v Kosove vládne od septembra minulého roka chaos. Opozícia vtedy narušila prácu parlamentu a vypukli zrážky medzi jej stúpencami a políciou.

Opozícia, ktorá v súčasnosti bojkotuje parlament, je aj proti dohode so Srbskom, ktorá dáva viac právomocí etnickým Srbom v Kosove. Závery medzinárodnej komisie považuje za "hodnotenie vypracované pre potreby prezidentky, čo nemusí nevyhnutne odrážať potrebu úpravy hraníc s Čiernou Horou", uviedla vo vyhlásení. V protestoch mieni pokračovať.

Vláda kosovského premiéra Isu Mustafu rozhodnutie expertnej komisie privítala a vyzvala Kosovo a Čiernu Horu, aby "prijali opatrenia na zlepšenie správy hraníc a posilnenie spolupráce".

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska, ktoré to naďalej odmieta uznať.