< sekcia Zahraničie

Prezident Nigérie vyzval svojich stúpencov, aby nepodľahli frustrácii

Goodluck Jonathan, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Goodluck Jonathan po zverejnení výsledkov volieb telefonicky zagratuloval svojmu rivalovi, 72-ročnému Muhammaduovi Buharimu, ktorý stál na čele Nigérie v rokoch 1983-85.

Abuja 1. apríla (TASR) - Úradujúci nigérijský prezident Goodluck Jonathan vyzval svojich stúpencov, aby po prehratých voľbách, ktorých výsledky zverejnili v utorok, nepodľahli frustrácii a nerozdúchavali ďalšie násilie.

"Nijaké ambície nestoja za preliatie krvi. Dôležitejšia než čokoľvek iné je jednota, stabilita a pokrok našej vlasti," uviedol po svojej prezidentskej volebnej porážke Jonathan vo vyhlásení, ktoré dnes citovala agentúra Reuters.

Jonathan po zverejnení výsledkov volieb telefonicky zagratuloval svojmu rivalovi, 72-ročnému Muhammaduovi Buharimu, ktorý stál na čele Nigérie v rokoch 1983-85. Ubezpečil ho o maximálnej spolupráci a hladkom odovzdaní moci.

Podľa volebnej komisie Buhari zvíťazil v 20 štátoch, zatiaľ čo 57-ročný Jonathan iba v 15. Úradujúci prezident vyhral aj v hlavnom meste Abuja. Výsledky víkendového plebiscitu sa stále očakávajú zo štátu Borno na severe.

"Jonathan slúžil najlepším záujmom národa. Ľudia však už chceli zmenu. Obávali sme sa, že spochybní výsledky, čo by viedlo ku krviprelievaniu. Sme šťastní, že sa zachoval ako džentlmen," povedal jeden z obyvateľov Abuje.