Quantcast
< sekcia Zahraničie

Pri páde ľadovca v talianskych Alpách zahynulo najmenej šesť ľudí

Na snímke ľadovec v talianskych Alpách neďaleko Trenta, ktorého veľký kus sa uvoľnil, pričom zabil najmenej šesť turistov a osem ďalších zranil. Foto: TASR/AP

Zranení turisti, vrátane jednej osoby v kritickom stave, boli prevezení do niekoľkých nemocníc v okolí, uviedli záchranári.

Rím 3. júla (TASR) - Najmenej šesť ľudí zahynulo v lavíne, ktorú v nedeľu vyvolal zosun najväčšieho ľadovca v talianskych Alpách.

Záchranári uviedli, že pri páde sa zranilo ďalších osem osôb, pričom dve osoby utrpeli vážne zranenia. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Ľadovec sa zrútil na vrchu Marmolada, najvyššom v talianskych Dolomitoch. Katastrofa sa stala deň po tom, ako bola na vrchole ľadovca zaznamenaná rekordne vysoká teplota desať stupňov Celzia.

Zranených previezli vrtuľníky do nemocníc v mestách Belluno, Treviso a Trento. Národnosť horolezcov nebola bezprostredne známa, ale podľa úradov boli medzi nimi cudzinci.

Na zverejnenom videu z incidentu bolo vidno, ako sa ľadová masa zrútila zo svahov Marmolady.

Čo spôsobilo zrútenie časti ľadovca nazývanej serak, nebolo bezprostredne známe. V oblasti boli v uplynulých dňoch mimoriadne vysoké teploty, uviedli miestne úrady.

Známy taliansky horolezec Reinhold Messner pre denník La Republica povedal, že predmetný ľadovec už niekoľko rokov ustupuje v dôsledku globálneho otepľovania.