Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Pri pobreží Japonska pokračuje pátranie po nezvestných vojakoch z USA

Vrtuľník japonskej pobrežnej stráže a hliadkovacie plavidlo vykonávajú pátraciu a záchrannú operáciu vo vodách, do ktorých sa zrútilo americké vojenské lietadlo Osprey pri pobreží ostrova Jakušima v prefektúre Kagošima na juhu Japonska vo štvrtok 30. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Nemenovaný predstaviteľ regiónu Kagošima, kde došlo k havárii, vyhlásil, že polícia dostala informáciu, že z ľavého motora lietadla krátko pred haváriou šľahali plamene.

Tokio 30. novembra (TASR) - Pri pobreží japonska vo štvrtok obnovili pátranie po siedmich nezvestných príslušníkoch amerického letectva, ktorých lietadlo Osprey havarovalo v stredu počas letu z americkej základne v prefektúre Jamaguči na základňu na ostrove Okinawa.

Ako vo svojej správe doplnila agentúra AFP, japonské ministerstvo obrany vo štvrtok požiadalo veliteľa amerických síl v krajine, aby v dôsledku incidentu pozastavil lety letadiel Osprey.

Veliteľstvo špeciálnych operácií amerického letectva uviedlo, že na palube lietadla CV-22B Osprey bolo osem členov posádky. Ešte v stredu médiá informovali, že v mori asi kilometer od východného pobrežia ostrova Jakušima záchranári našli jednu osobu v bezvedomí, v nemocnici následne "potvrdili jej úmrtie". Na mieste boli objavené aj trosky, pravdepodobne tohto lietadla, a prázdny nafukovací záchranný čln.

K havárii došlo, keď lietadlo vykonávalo "rutinnú výcvikovú misiu" z leteckej základne Jokota.

"Príčina nešťastia je momentálne neznáma," uvádza sa v stredajšom vyhlásení amerického veliteľstva. Nemenovaný predstaviteľ regiónu Kagošima, kde došlo k havárii, vyhlásil, že polícia dostala informáciu, že z ľavého motora lietadla krátko pred haváriou šľahali plamene.

Hovorca japonskej pobrežnej stráže vo štvrtok pre agentúru AFP uviedol, že pátracia operácia pokračovala aj v noci na štvrtok a zapojilo sa do nej šesť hliadkovacích lodí a dve lietadlá, ako i polícia a miestni záchranári. Pobrežná stráž chce na skenovanie morského dna použiť i špeciálne sonarové zariadenia.