Rím 9. augusta (TASR) - Talianski potápači objavili pri ostrove Sicília približne 2100 rokov starý vrak rímskej lode, ktorý bol naplnený stovkami dobre zachovaných amfor. Tie pravdepodobne slúžili na prepravu vína, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.
Taliansky minister kultúry Alessandro Giuli označil objavený vrak za „jeden z najdôležitejších podvodných archeologických nálezov za posledné roky“.
Vrak našli potápači z policajného oddelenia ochrany kultúrneho dedičstva v Palerme približne tri míle od mesta Mazara del Vallo, ktoré leží na západnom pobreží Sicílie.
Potápači odhadujú, že loď pochádza z obdobia medzi druhým a prvým storočím p.n.l. Vrak našli približne 46 metrov pod hladinou mora na základe tipu rybárov.
Loď bola podľa miestnych médií približne 21 metrov dlhá a šesť metrov široká. Prevážala najmä amfory typu Dressel 1A, ktoré boli vysoké a valcovité a slúžili hlavne na prepravu vína, vysvetľuje AFP.