Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. marec 2023Meniny má Emanuel
< sekcia Zahraničie

Pri požiari v utečeneckom tábore v pásme Gazy zahynuli desiatky ľudí

Na snímke policajti na mieste požiaru v obytnej budove v utečeneckom tábore Džabálija v pásme Gaza 17. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás kondoloval rodinám zosnulých a na piatok vyhlásil deň smútku.

Gaza 18. novembra (TASR) - Prinajmenšom 21 ľudí vrátane siedmich detí prišlo o život pri rozsiahlom požiari, ktorý vypukol vo štvrtok večer v obytnej budove v utečeneckom tábore Džabálija v pásme Gazy. Informovalo o tom palestínske militantné hnutia Hamas, ktoré túto oblasť ovláda, uvádza agentúra AP.

Požiar podľa vyhlásenia Hamasu vypukol na treťom poschodí trojposchodovej obytnej budovy. Predstavitelia miestnej civilnej obrany označili za príčinu požiaru benzín, ktorý sa v budove skladoval. Bezprostredne však nebolo zrejmé, ako došlo k jeho vznieteniu, približuje AP. Incident vyšetrujú príslušné úrady.

Pásmo Gazy čelí ochromujúcej izraelsko-egyptskej blokáde a v dôsledku toho aj vážnej ekonomickej kríze. AP uvádza, že tamojší obyvatelia často v rámci príprav na zimu skladujú doma napríklad aj benzín či naftu.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás kondoloval rodinám zosnulých a na piatok vyhlásil deň smútku. Úprimnú sústrasť pozostalým ako aj palestínskemu ľudu vyjadril aj vyslanec OSN pre Blízky východ Tor Wennesland.

Predstavitelia palestínskej samosprávy najskôr vyzývali Izrael, aby otvoril hraničný priechod s Gazou a umožnil prevoz ranených, ktorý potrebujúcich náročnejšie ošetrenie do palestínskych nemocníc v Predjordánsku či v Jeruzaleme. Neskôr sa však potvrdilo, že všetci ľudia v dome pri požiari zahynuli, uvádza AP.

Izraelský minister obrany Benny Ganc taktiež kondoloval Palestínčanom. Zároveň informoval, že Izrael ponúkol pásmu Gazy pomoc s prevozom ranených aj s ich lekárskym ošetrením.