< sekcia Zahraničie

Pri útoku ozbrojencov v Nigérii zahynulo 21 ľudí

Nigérijskí vojaci, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Severozápadná Nigéria už roky zažíva násilnosti medzi súperiacimi komunitami, nájazdy ozbrojených zločineckých gangov i odvety za ne zo strany milícií sformovaných z dedinčanov.

Kano 5. júna (TASR) - Dvadsaťjeden ľudí zahynulo tento týždeň pri viacerých útokoch ozbrojených gangov v dedinách na severozápade Nigérie. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne zdroje.

V utorok pri potýčke s miestnymi obyvateľmi v štáte Zamfara ozbrojenci zastrelili 15 ľudí. "Banditi" - ako ich prezývajú miestne úrady - sa tu pokúšali ukradnúť dobytok. Nasledujúci deň sa počas pohrebu svojich obetí vrátili a zastrelili ďalších šesť ľudí.

Severozápadná Nigéria už roky zažíva násilnosti medzi súperiacimi komunitami, sporiacimi sa o pozemky či dobytok, nájazdy ozbrojených zločineckých gangov i odvety za ne zo strany milícií sformovaných z dedinčanov.

Odhaduje sa, že od roku 2011 zahynulo pri nepokojoch v regióne približne 8000 ľudí a ďalších 200.000 bolo vysídlených.

Len minulý týždeň ozbrojenci zabili 60 ľudí pri útokoch v neďalekom štáte Sokoto.

Nigérijská armáda v máji podnikla vlnu náletov na zločinecké gangy na severozápade krajiny v rámci operácie na zastavenie útokov na civilistov a armádu. Ani opakované zásahy a mierové rokovania však nezastavili krviprelievanie v regióne.