Quantcast
< sekcia Zahraničie

Pri výbuchu na vedeckom festivale v Girone utrpelo zranenia 18 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AFP-Thibault Savary

Pri predvádzaní pokusu na festivale organizovanom univerzitou v Girone vybuchla nádoba s tekutým dusíkom.

Madrid 1. októbra (TASR) - Explózia na vedeckom festivale na severovýchode Španielska si vyžiadala najmenej 18 zranených, uviedli v sobotu tamojšie médiá. Informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Stav niekoľkých zranených, medzi ktorými bolo aj desať detí vo veku od troch do 13 rokov, je vážny.

K nehode došlo ešte v piatok vo večerných hodinách počas predvádzania pokusu v dome kultúry v katalánskom meste Girona zhruba 100 kilometrov severovýchodne od Barcelony, spresnili španielske médiá s odvolaním sa na tamojšie úrady a nemocničné zdroje.

Pri predvádzaní pokusu na festivale organizovanom univerzitou v Girone vybuchla nádoba s tekutým dusíkom. K explózii došlo pred publikom, ktoré tvorilo približne 200 až 300 ľudí, väčšinou rodín. Zranení neutrpeli popáleniny, väčšina z nich však utrpela zranenia od častí explodovanej kovovej nádoby.

V najvážnejšom stave bolo päťročné dievčatko, ktoré previezli do nemocnice v Girone spolu s ďalšími štyrmi ťažko zranenými účastníkmi festivalu - dvoma deťmi vo veku desať a 12 rokov, 47-ročnou ženou a 31-ročným mužom.

Zvyšných 13 zranených prepustili z nemocnice v priebehu piatka a soboty, cituje DPA. Hovorca univerzity v Girone Salvador Martí v súvislosti s nešťastím povedal, že pokus s tekutým dusíkom predvádzali v minulosti už viackrát a vždy bez problémov. Ako poznamenal, je "nepochopiteľné", prečo k nehode došlo tentokrát. Katalánska polícia začne incident vyšetrovať, dodal Martí.