Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Zahraničie

Prieskum: Cez 50 % Čechov nechce posilňovať vojenskú pomoc Ukrajine

Žena sleduje, ako robotníci v sobotu 21. januára 2023 prestavujú jej dom, ktorý bol poškodený počas ruskej okupácie v meste Bucha na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Proti posilňovaniu vojenskej pomoci Ukrajine boli väčšinou ženy, voliči SPD (Sloboda a priama demokracia), jej poslanca Jaroslava Baštu alebo Andreja Babiša z hnutia ANO.

Praha 23. januára (TASR) - Česko podľa väčšiny obyvateľov nemá posilňovať vojenskú pomoc Ukrajine. Proti takémuto konaniu sa v najnovšom prieskume agentúry Median pre Český rozhlas vyslovilo 58 percent respondentov. Český rozhlas výsledky prieskumu zverejnil v pondelok, informuje TASR.

Proti posilňovaniu vojenskej pomoci Ukrajine boli väčšinou ženy, voliči SPD (Sloboda a priama demokracia), jej poslanca Jaroslava Baštu alebo Andreja Babiša z hnutia ANO. Naopak, viac ako tretina ľudí so zvýšením vojenskej pomoci súhlasila.

Podľa prieskumu prezidentských kandidátov Petra Pavla, Pavla Fischera alebo Danušu Nerudovú volili najmä mladší ľudia a ľudia s vysokoškolským vzdelaním.

Prieskum sa uskutočnil medzi 16. a 18. januárom a agentúra Median oslovila viac ako tisícku ľudí, uvádza Český rozhlas.

Ministerka obrany ČR Jana Černochová v piatok v Nemecku vyhlásila, že Česko bude v zbrojnej pomoci napadnutej Ukrajine pokračovať a tempo dodávok chce ešte zintenzívniť.

Rusko v pondelok opäť varovalo, že ak Západ pošle Ukrajine tanky, zaplatí za to ukrajinský ľud.

Nemecko zatiaľ stále odoláva diplomatickému tlaku v súvislosti s rozhodnutím, či povolí iným krajinám Ukrajine poslať tanky Leopard 2 nemeckej výroby.

Pre zdržanlivý postoj Nemecka sú Kyjev a ostatní spojenci stále viac frustrovaní.