< sekcia Zahraničie

PRIESKUM: Väčšina Maďarov nie je spokojná s mechanizmom vyplácania EÚ

Na archívnej snímke symbol eura z 5. júna 2014 stojí pred budovou Európskou centrálnou bankou (ECB) vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Predseda vlády Viktor Orbán po mimoriadnom videosummite EÚ povedal, že všetko, čo maďarská vláda naplánovala na nadchádzajúcich desať rokov, si dokáže financovať aj z vlastných zdrojov.

Budapešť 20. novembra (TASR) - Európska únia by nemala podmieňovať vyplácanie prostriedkov z eurofondov plnením kritérií právneho štátu. Myslí si to 61 percent Maďarov, podľa ktorých by takýto mechanizmus zasahoval do vnútorných záležitostí ich krajiny.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu Századvég, ktorý v piatok zverejnilo internetové vydanie denníka Magyar Nemzet.

Z prieskumu vyplynulo, že 78 percent opýtaných vie o bruselskom návrhu mechanizmu vyplácania, na ktorý reagovala maďarská a poľská vláda politickým vetom rozpočtu EÚ.

O otázkach plnenia princípov právneho štátu podľa uvedenej 61-percentnej väčšiny respondentov majú právo rozhodnúť iba občania Maďarska, a to v parlamentných voľbách.

So snahami Bruselu trestať krajiny neplniace zásady právneho štátu naopak súhlasilo 34 percent účastníkov prieskumu.

Predseda vlády Viktor Orbán po štvrtkovom mimoriadnom videosummite EÚ, ktorého témou bol aj spor Bruselu s Poľskom a Maďarskom v otázke rozpočtu Únie, v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió povedal, že všetko, čo maďarská vláda naplánovala na nadchádzajúcich desať rokov, si dokáže financovať aj z vlastných zdrojov.
Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbánsi počas príchodu na zasadnutie okrúhleho stola v rámci summitu EÚ v Bruseli.
Foto: TASR/AP

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ na summite nedosiahli pokrok v spore s uvedenými krajinami, ktoré zablokovali sedemročný rozpočet EÚ a naň naviazaný ozdravný plán po koronakríze, čo znamená finančný balík v hodnote 1,8 bilióna eur.

Orbán tvrdí, že nový právny mechanizmus EÚ o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu v podstate slúži na to, aby si Brusel dokázal vynútiť úlohy, ktoré Maďarsko odmieta, napríklad odstránenie hraničných zábran či vpustenie migrantov.

spravodajca TASR Ladislav Vallach