< sekcia Zahraničie

PRIESKUM: Zatvorenie obchodov v nedeľu odmieta 62 % Maďarov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Zákaz neplatí ani pre lekárne a obchody na čerpacích staniciach, železničných staniciach, letiskách a v ďalších verejných zariadeniach.

Budapešť 8. apríla (TASR) - Takmer 62 % Maďarov nesúhlasí s tým, že od 15. marca musia byť v nedeľu zatvorené väčšie obchody. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu inštitútu Medián, ktoré dnes zverejnil hospodársky spravodajský server Vg.hu.

Z reprezentatívneho prieskumu, ktorý vykonali na vzorke 1200 ľudí, ďalej vyplýva, že s príslušným zákonom o zákaze zamestnávať v nedeľu v obchodnom sektore súhlasí 35 % opýtaných a iba 3 % respondentov sa nevedelo k otázke vyjadriť.

Proti boli najmä sympatizanti opozičných strán, boli však medzi nimi aj voliči vládnej strany Fidesz, ktorá spolu s menšou vládnou stranou KDNP zákon presadila.

Z tábora priaznivcov vládneho bloku Fidesz-KDNP 48 % vyjadrilo súhlas s obmedzením otvorenia obchodov a 45 % uviedlo, že by bolo dobre, keby obchody boli otvorené aj v posledný deň týždňa.

Zákon schválili poslanci maďarského parlamentu vlani 16. decembra. Výnimkou sú obchody s rozlohou do 200 metrov štvorcových, v ktorých však môžu pracovať iba majitelia, prípadne ich rodinní príslušníci. Ďalšou výnimkou je, že otvorené môžu byť v nedeľu v presne stanovených hodinách aj obchody, ktoré predávajú výhradne pekárenské a mliekarenské výrobky, novinové stánky a kvetinárstva.

Zákaz neplatí ani pre lekárne a obchody na čerpacích staniciach, železničných staniciach, letiskách a v ďalších verejných zariadeniach. Obchody však môžu byť v nedeľu otvorené v adventnom období a v jednu nedeľu roka podľa voľby daného obchodu.