Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

Prímerie v Sudáne predĺžili o ďalšie tri dni

Na snímke britského ministerstva obrany britskí občania nastupujú do britského vojenského lietadla RAF počas evakuácie civilistov do Larnaky na Cypre na vojenskom letisku Wadi Seidna, 22 km severne od sudánskeho Chartúmu vo štvrtok 27. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Od začiatku platnosti predchádzajúceho prímeria v noci na utorok evakuovalo zo Sudánu svojich občanov už viacero krajín.

Chartúm 28. apríla (TASR) — Bojujúce strany v Sudáne sa vo štvrtok dohodli na predĺžení prímeria o ďalšie tri dni. Predchádzajúce prímerie sa skončilo o polnoci miestneho času v noci na piatok. Toto prímerie sa síce dodržiavalo len čiastočne, ale umožňovalo evakuáciu cudzincov z krajiny, informovala v piatok britská stanica BBC.

Ako prvá oznámila svoj súhlas s predĺžením prímeria o ďalších 72 hodín sudánska armáda. Jej protivníci, polovojenské Sily rýchlej podpory (RSF), čakali vo štvrtok až do neskorého večera, ale napokon dali súhlas s vyhlásením humanitárneho prímeria.

Ako poznamenala BBC, znepriatelené strany súhlasili s predĺžením prímeria pod tlakom zahraničných mocností, najmä USA a Saudskej Arábie.

Úlohy sprostredkovateľa sa tentoraz ujal Južný Sudán, ktorý získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011 po najdlhšej občianskej vojne v Afrike.

Juhosudánsky minister zahraničných vecí Deng Daw Deng pre BBC uviedol, že predĺženie prímeria umožní evakuáciu cudzincov a vytvorenie humanitárnych koridorov medzi hlavným mestom a ostatnými mestami.

Sudánske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že od 15. apríla, keď vypukol konflikt medzi jednotkami armády generála Abdala Fattáha Burhána a obávaným polovojenským zoskupením RSF generála Muhammada Hamdána Daklúa, prišlo o život 512 ľudí a 4193 osôb je zranených.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predtým uviedla, že očakáva "oveľa viac" úmrtí v dôsledku chorôb, nedostatočného prístupu k potravinám a vode a ostreľovania nemocníc, z ktorých dve tretiny sú už mimo prevádzky. Tým ešte fungujúcim sa míňajú zásoby krvi a liekov, uviedla BBC s odvolaním sa na miestne zdroje.

Od začiatku platnosti predchádzajúceho prímeria v noci na utorok evakuovalo zo Sudánu svojich občanov už viacero krajín. Pred bojmi však do okolitých štátov utekajú aj miestni obyvatelia. Táto situácia vyvoláva obavy z humanitárnej krízy.

Toto prímerie sa dodržiavalo len čiastočne — napríklad v hlavnom meste Chartúm sa počas uplynulých dní často ozývala streľba, miestami aj veľmi intenzívna.

Predchádzajúce tri vyhlásené prímeria sa nedodržiavali vôbec, konštatovala BBC.

Streľbu hlásili aj z regiónu Západný Dárfúr — jedného zo štátov sudánskej federácie ležiacom na krajnom západe krajiny —, kde podľa zdrojov OSN násilnosti vypukli medzi príslušníkmi národa Masalit, ktorý je afrického pôvodu, a skupinami obyvateľov arabského pôvodu. Západný Dárfúr je pritom známy častými potýčkami medzi etnickými skupinami.