Quantcast
< sekcia Zahraničie

Princ Charles sa stal kráľom Spojeného kráľovstva

Na snímke britský princ Charles prichádza na ďakovnú bohoslužbu za zosnulého manžela britskej kráľovnej Alžbety II. princa Philipa, vojvodu z Edinburghu vo Westminsterskom opátstve v Londýne 29. marca 2022. Foto: TASR

Princ Charles je kráľom Spojeného kráľovstva, stal sa ním vo štvrtok v okamihu úmrtia svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Korunovácia ho však ešte len čaká.

Londýn 8. septembra (TASR) – Princ Charles je kráľom Spojeného kráľovstva, stal sa ním vo štvrtok v okamihu úmrtia svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Korunovácia ho však ešte len čaká. Na svojej internetovej stránke o tom informujú odborníci z The Constitution Unit Londýnskej univerzity (UCL).

Zaručuje to zákon "Rex nunquam moritur", čo v preklade znamená "kráľ nikdy nezomiera". Vďaka tomu môžu prejsť na nasledovníka trónu panovnícke právomoci automaticky. Nevzniká teda stav bezvládia.

Titul Hlavy Spoločenstva národov (Commonwealth) síce dedičný nie je, Charles však zdedí aj ten. Dôvodom je vyhlásenie z roku 2018, v ktorom hlavy vlád jednotlivých súčastí Commonwealthu potvrdili prechod titulu po úmrtí kráľovnej na Charlesa.
Spojené kráľovstvo je jediná európska monarchia, v ktorej sa korunovácie panovníkov stále vykonávajú. Korunovácie sú pritom platené z vládneho rozpočtu. Charlesa môžu korunovať za kráľa pod menom, ktoré si vyberie sám. Napríklad Eduard VII. – otec kráľovnej Alžbety – sa volal svojím pravým menom Albert. Ak by si však Charles svoje meno pri korunovácii ponechal, stal by sa z neho kráľ Karol III.

Na tento moment sa Charles pripravoval celý život. Na rozdiel od svojej matky, ktorá začala vládnuť ako 26-ročná, začína Charles panovať ako starý muž.

Nového panovníka čaká návšteva všetkých štyroch častí kráľovstva, rovnako ako prijatie sľubov poslancov oboch komôr britského parlamentu.

Mnohí dlho tvrdili, že kráľovná by mala pre svoj vek abdikovať a na trón "pustiť" Charlesa. Takto jednoducho to však nie je legislatívne možné. Pozbaviť sa panovníckej moci možno len regentstvom alebo abdikáciou, pričom oboje by si vyžadovalo kroky vo všetkých 15 oblastiach Commonwealthu, kde je kráľ hlavou štátu. To, či by k takémuto kroku pristúpil Charles a trón by prenechal synovi Williamovi, však podľa odborníkov nie je pravdepodobné.Regentstvo je možné dosiahnuť len z dôvodu duševnej alebo telesnej poruchy, ktorá zamedzuje výkon kráľovskej funkcie. Na abdikáciu je zasa potrebné vytvoriť právny akt, v ktorom by kráľ deklaroval odstúpenie od moci. S tým by však musel súhlasiť aj parlament ako orgán zodpovedný za regulovanie nástupníckej línie.

V praxi sa však môže vyvinúť neformálne alebo "mäkké" regentstvo, pri ktorom iní členovia kráľovskej rodiny prevezmú niektoré z povinností panovníka. Tak to bolo aj pri kráľovnej, ktorá dlhší čas nepodnikala dlhé cesty do zahraničia.

Nový panovník bude známy ako kráľ Karol III.


Nový britský monarcha, syn zosnulej kráľovnej Alžbety II., bude oficiálne známy ako kráľ Karol III. Vo štvrtok to potvrdil Clarence House, sídlo doterajšieho princa Charlesa, informuje stanica Sky News.

Nový kráľ, ktorý sa celým menom nazýva Charles Philip Arthur George, si mohol vybrať z viacerých mien, približuje Sky News.

Nový britský panovník Karol III. vo štvrtkovom vyhlásení po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II., uviedol, že dnešok je "okamihom obrovského smútku pre mňa a všetkých členov mojej rodiny".

Karol III. vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom účte kráľovskej rodiny na Twitteri, vyjadril "hlboký smútok z úmrtia váženej Panovníčky a milovanej Matky". "Viem, že jej stratu budú hlboko pociťovať (ľudia) naprieč celou krajinou a Commonwealthom, ako aj mnohí ľudia na celom svete," uviedol.

"Počas tohto obdobia smútku a zmeny bude pre mňa a moju rodinu útechou a oporou vedomie toho, že kráľovná bola široko rešpektovaná" a ľudia k nej pociťovali náklonnosť, píše sa vo vyhlásení.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok popoludní vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral.