Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Prípad novičok: Začali sa vypočutia v kauze smrti Dawn Sturgessovej

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Britskí vyšetrovatelia sa domnievajú, že Sturgessová a jej partner Charlie Rowley prišli do kontaktu s novičkom nešťastnou náhodou.

Londýn 14. októbra (TASR) - V britskom meste Salisbury sa v pondelok začali verejné vypočutia v prípade 44-ročnej Dawn Sturgessovej, ktorá zomrela v júli 2018 po tom, ako prišla do kontaktu s podozrivou tekutinou vo flakóne od parfumu. Sturgessová zomrela niekoľko mesiacov po tom, ako sa nervovoparalytickou látkou novičok otrávili bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija.

Podľa britskej stanice BBC, citovanej TASR, vyšetrujúci právnik Andrew O'Connor v pondelok na vypočúvaní uviedol, že flakón, ktorý sa dostal do rúk Sturgessovej, obsahoval toľko nebezpečnej látky, že by stačil na otrávenie "tisícok" ľudí.

Podľa neho bola Sturgessová "nevinnou obeťou zločinného a poburujúceho pokusu o cezhraničnú vraždu".

O'Connor dodal, že verejné vyšetrovanie určí aj to, či smrť Sturgessovej priamo súvisela s otravou Skripaľovcov.

Právnik Adam Straw zastupujúci záujmy rodiny Sturgessovcov uviedol, že Sturgessovej partner Charlie Rowley má v dôsledku otravy stále "problémy s nohami, zrakom, rovnováhou a pamäťou".

Dodal, že symptómy Sturgessovej a Rowleyovej boli veľmi podobné príznakom Skripaľovcov.

Straw tiež vyhlásil, že ako svedok by mal byť predvolaný ruský prezident Vladimir Putin, lebo sa musí "pozrieť do očí príbuzných Dawn". Advokát však vzápätí uznal, že šance na to, že sa Putin objaví pred súdom, sú veľmi nízke.

Michael Mansfield - ďalší právnik zastupujúci rodinu Sturgessovcov - žiadal hľadať počas vyšetrovania odpoveď na otázku, či britské orgány činné v trestnom konaní urobili všetko pre to, aby zabránili útoku chemickými zbraňami. Podľa jeho názoru udalosti v Salisbury, kde došlo k otrave Skripaľovcov, naznačujú, že príslušné britské zložky sa "z prípadu Litvinenka nepoučili".

Bývalý agent sovietskej tajnej služby KGB a jej nástupníckej federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandr Litvinenko zomrel v roku 2006 v Londýne na otravu rádioaktívnym polóniom 210. Z vraždy bol obvinený bývalý ruský špión Andrej Lugovoj.

Britskí vyšetrovatelia sa domnievajú, že Sturgessová a jej partner Charlie Rowley prišli do kontaktu s novičkom nešťastnou náhodou. Kým Strugessová na následky otravy po niekoľkých týždňoch zomrela, Rowley sa po desiatich dňoch v kóme dostal z kritického stavu a postupne sa uzdravil.

Neskôr vypovedal, že jeho partnerka sa otrávila po tom, čo si na zápästie striekla obsah fľaštičky, ktorú obaja mylne považovali za parfum. Látka bola podľa neho olejnatá a nevoňala ako parfum. Fľaštičku našiel Rowley, ktorý si však nedokázal spomenúť na miesto nálezu. Podľa medializovaných správ ju vybral v júni z odpadkového koša v meste Amesbury vzdialenom asi 15 kilometrov od Salisbury.

Rovnaká zlúčenina bola v marci 2018 použitá aj pri neúspešnom pokuse o vraždu Skripaľa a jeho dcéry. Vyšetrovaním sa zistilo, že jed bol nanesený na kľučku vchodových dverí Skripaľovho domu v Salisbury.

Londýnska polícia identifikovala troch podozrivých z otravy Skripaľovcov ako Denisa Sergejeva, Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu. V Británii používali pseudonymy Sergej Fedotov, Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Polícia sa domnieva, že všetci traja sú v Rusku, s ktorým Británia nemá zmluvu o vydávaní osôb. V praxi to znamená, že neexistuje prakticky žiadna šanca, že by boli podozriví predvedení pred súd v Spojenom kráľovstve.

Agentúra Reuters dodala, že incident v Salisbury viedol k doteraz najväčšiemu vzájomného vyhosteniu diplomatov medzi západnými mocnosťami a Ruskom a k sankciám zo strany Západu. Tieto sankcie však v sile a rozsahu prekonala reakcia Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2022.

Rezort vnútra spustil mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita

Mobilné aplikácie uviedli do ostrej prevádzky takmer po štvormesačnej testovacej fáze.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.

- Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zásadne odmieta schválenie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uviedlo do prevádzky mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali utorkové rokovanie návrhom z dielne hnutia Slovensko, ktorým chcú opoziční poslanci riešiť problematiku pitia alkoholu v parlamente.

- V niektorých okresoch západného Slovenska platia v utorok výstrahy prvého stupňa pred vetrom. Na severe a strednom Slovensku treba od večera počítať s víchricou na horách.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zmrazila 2,2 miliardy dolárov z federálneho financovania pre Harvardovu univerzitu, pretože odmietla prijať požiadavky Bieleho domu v rámci jeho boja proti antisemitizmu. TASR o tom informuje podľa správy AFP.

- Hokejisti Chicaga Blackhawks vyhrali v noci na utorok v zámorskej NHL na ľade Montrealu Canadiens 4:3 pp a sn. Vyrovnanie na 3:3 a predĺženie zariadil domácim slovenský útočník Juraj Slafkovský. Jeho tím však nevyužil možnosť zaistiť si miestenku v play off.

- Európska únia zostáva aj naďalej konštruktívna a pripravená na spravodlivú colnú dohodu s USA, vrátane reciprocity v podobe stanovenia nulových ciel na priemyselný tovar. Uviedol to v pondelok večer eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.