Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

Pročínska strana na Maldivách predbežne jasne zvíťazila vo voľbách

Na snímke volička hlasuje vo volebnej miestnosti v parlamentných voľbách na Maldivách 21. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Prezidentom vedený Ľudový národný kongres (PNC) získal podľa predbežných výsledkov 70 z celkových 93 parlamentných kresiel.

Malé 22. apríla (TASR) - Pročínska strana maldivského prezidenta Muhammada Muizzua drvivo zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré v pondelok zverejnili tamojšie médiá, uvádza TASR podľa agentúry AP.

Prezidentom vedený Ľudový národný kongres (PNC) získal podľa predbežných výsledkov 70 z celkových 93 parlamentných kresiel. Spolu s ďalšími tromi kreslami, ktoré si zabezpečili jeho spojenci, získal v parlamente dokonca absolútnu väčšinu. Maldivská demokratická strana (MDP) vedená bývalým prezidentom Ibráhímom Muhammadom Sáliho, ktorý je naopak považovaný za proindicky orientovaného, mala dosiaľ 65 poslaneckých mandátov, teraz však získala len 15 mandátov.

Konečné výsledky sa očakávajú neskôr v pondelok. Vo voľbách kandidovalo dovedna šesť politických strán a nezávislých subjektov.

Hlasovanie pozorne sledovala Čína aj India, ktoré súperia o vplyv na tomto súostroví so strategickou polohou v Indickom oceáne. Muizzuovo vlaňajšie zvolenie za prezidenta ešte vyostrilo súperenie týchto dvoch krajín o mocenský vplyv.

Čína v reakcii na predbežné výsledky avizovala, že sa bude snažiť o posilnenie vzťahov a spolupráce s Maldivami.

Prezident Muizzu zaujal po svojom zvolení pročínsky postoj, pričom svojho predchodcu v úrade Muhammada Sáliho obviňoval z ohrozenia štátnej suverenity tým, že Indii umožnil príliš veľký vplyv. Muizzu sa tiež zasadzoval za stiahnutie 75 indických vojakov rozmiestnených na jednom z maldivských ostrovov, ktorí tam prevádzkovali dve indické lietadlá, pričom napríklad pomáhali pri záchrane ľudí, ktorí uviazli na mori. Nový prezident podnikol opatrenia, vďaka ktorým tieto úlohy prebrali civilisti.