Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Proiránska skupina z Iraku žiada Bagdad, aby podporil sýrsku armádu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brigády Hizballáhu o svojej výzve irackej vláde informovali v statuse zverejnenom na proiránskych kanáloch platformy Telegram.

Bagdad 3. decembra (TASR) - Vplyvná iracká na Irán napojená ozbrojená skupina Brigády Hizballáhu (Katáib Hizballáh) vyzvala vládu v Bagdade, aby vyslala vojakov do Sýrie na podporu armády vernej prezidentovi Bašárovi Asadovi, ktorá čelí proti ofenzíve povstalcov. TASR o tom v utorok informuje na základe správy agentúry AFP.

Brigády Hizballáhu o svojej výzve irackej vláde informovali v statuse zverejnenom na proiránskych kanáloch platformy Telegram. Zverejnili ho aj na svojom webe.

Hovorca Brigád Hizballáhu, ktoré sú súčasťou Iránom podporovanej osi odporu, uviedol, že vo velení samotných brigád zatiaľ nebolo rozhodnuté o nasadení ich vlastných bojovníkov do bojov v Sýrii. Vyzval však Bagdad, aby konal.

"Sme presvedčení, že iracká vláda by mala prevziať iniciatívu a v koordinácii so sýrskou vládou poslať jednotky regulárnej armády, pretože tieto (islamistické povstalecké) skupiny (v Sýrii) predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť Iraku a regiónu," uviedol hovorca.

Brigády Hizballáhu v minulosti bojovali v Sýrii po boku jednotiek lojálnych prezidentovi Asadovi. V Iraku sú súčasťou koalície bývalých polovojenských šiitských formácií Ľudové mobilizačné sily (Hašd Šaabí), ktoré sú teraz integrované do regulárnych ozbrojených síl a podliehajú veleniu irackého premiéra. Spomínaná koalícia nateraz popiera, že by jej vojaci boli mimo hraníc Iraku.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje situáciu v Sýrii prostredníctvom svojich informátorov, však má správy, že v sýrskej provincii Aleppo bolo na podporu vládnych síl nasadených približne 200 proiránskych irackých bojovníkov.

AFP doplnila, že Irak v pondelok oznámil i vyslanie obrnených vozidiel na posilnenie bezpečnosti pozdĺž svojej 600-kilometrovej hranice so Sýriou.

Irak v roku 2014 na svojom území zažil vzostup džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorého jednotky dobyli takmer tretinu krajiny. V roku 2017 bol však IS porazený.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na sýrsku tlačovú agentúru SANA v utorok informovala, že sýrska armáda a spojenci čelia útoku povstalcov Sýrskych demokratických síl (SDF) aj vo vidieckych oblastiach provincie Dajr az-Zaur.

SDF je aliancia vedená kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG), ktorá pôsobí v severnej a východnej Sýrii a ktorá spolupracovala s koalíciou vedenou USA v jej boji proti Islamskému štátu. SDF ovláda zhruba štvrtinu územia Sýrie, vrátane ropných polí a oblastí, kde je rozmiestnených približne 900 amerických vojakov.

Turecko, ktoré so Sýriou susedí, považuje YPG - a tým aj SDF - za teroristickú formáciu. Za teroristické považuje Ankara aj povstalecké džihádistické hnutie Hajat Tahrír aš-Šám (HTS - Organizácia pre oslobodenia Levanty), ktorého sily minulý týždeň dobyli druhé najväčšie sýrske mesto Aleppo a dosiahli najvýznamnejší postup za uplynulé roky.

Kým HTS je Tureckom považovaná za teroristickú organizáciu, Ankara podporuje inú povstaleckú skupinu - Sýrsku národnú armádu, ktorá pritom pri ofenzíve spolupracuje s HTS.

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.