Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Prokurátor v prípade 43 nezvestných študentov sa rozhodol odstúpiť

Príbuzní a spolužiaci nezvestných 43 vysokoškolákov pochodujú okolo polície v poriadkovej výstroji v Mexico City v pondelok 26. septembra 2022, v deň výročia zmiznutia študentov v Iguale v štáte Guerrero. Foto: TASR/AP

Správa o rezignácii špeciálneho prokurátora prichádza po pondelkovej demonštrácii tisícok Mexičanov pri príležitosti ôsmeho výročia zmiznutia študentov.

Mexiko 27. septembra (TASR) - Špeciálny prokurátor Omar Gómez Trejo, ktorý vedie vyšetrovanie únosu a zmiznutia 43 študentov v južnom Mexiku z roku 2014, sa rozhodol odstúpiť. V utorok to oznámil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Správa o rezignácii špeciálneho prokurátora prichádza po pondelkovej demonštrácii tisícok Mexičanov pri príležitosti ôsmeho výročia zmiznutia študentov.

Zdalo sa, že Gómezovi Trejovi sa podarilo získať si dôveru rodín nezvestných študentov, píše AP. Generálna prokuratúra však zrušila zatykače na 21 podozrivých osôb – vrátane 16 členov armády – bez udania dôvodu. Vo vyšetrovaní pritom nastal určitý pokrok vrátane zatknutia bývalého generálneho prokurátora Jesúsa Murilla Karama a armádneho generála, ktorý velil v oblasti južného Mexika, kde došlo k incidentu.

Mexický prezident na tlačovej konferencii dôvody rezignácie špeciálneho prokurátora nešpecifikoval. Rodiny nezvestných študentov na pondelkovom pochode vyzývali mexického generálneho prokurátora Alejandra Gertza Manera na odstúpenie.



Študenti učiteľstva sa pred svojím zmiznutím v juhomexickom štáte Guerrero v roku 2014 zmocnili autobusov, aby mohli cestovať na demonštráciu v hlavnom meste Mexiko. Vyšetrovatelia tvrdia, že následne ich zadržali skorumpovaní príslušníci polície, ktorí ich odovzdali drogovému kartelu. Ten ich zase zrejme mylne považoval za členov konkurenčného gangu.

O tom, čo sa s mladými ľuďmi stalo, sa vedú ostré spory. Podľa oficiálnej správy z roku 2015 členovia kartelu študentov zabili a ich pozostatky spálili na skládke odpadu. Tieto závery však odmietli nezávislí experti, úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj pozostalé rodiny.

Vládny výbor pre ľudské práva nedávno označil zmiznutie študentov za zločin spáchaný za účasti štátnych inštitúcií. Doposiaľ sa podarilo identifikovať pozostatky iba troch obetí, píše AFP.