Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Prokurátori zrušili obvinenie Baldwina - s odvolaním sa na nové dôkazy

Herec Alec Baldwin. Foto: TASR/AP

Noví špeciálni prokurátori vo štvrtok upozornili, že rozhodnutie stiahnuť obvinenie nezbavuje Baldwina viny a obvinenia môžu byť vznesené znova.

Santa Fe 22. apríla (TASR) - Súd v americkom štáte Nové Mexiko v piatok formálne zrušil obvinenie zo zabitia vznesené proti hercovi Alecovi Baldwinovi v súvislosti so streľbou počas nakrúcania filmu. Súd však súčasne oznámil, že vyšetrovanie smrti kameramanky Halyny Hutchinsovej, ku ktorému došlo v roku 2021 počas filmovania westernu Rust, pokračuje.

Ako TASR cituje zo správy agentúry AFP, v súdnom spise sa na vysvetlenie uvádza, že "sa objavili nové skutočnosti, ktoré si vyžadujú ďalšie vyšetrovanie a forenznú analýzu, ktoré nie je možné dokončiť pred predbežným vypočutím" naplánovaným na 3. mája.

V správe denníka Los Angeles Times sa píše, že prokurátori dostali informácie o tom, že zbraň bola upravená spôsobom, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť, že mohla vystreliť nesprávne.

Agentúra AFP súčasne podotkla, že prokurátorka okresu Santa Fe Mary Carmacková-Altwiesová a predchádzajúca špeciálna prokurátorka Andrea Reebová prestali dozorovať kauzu Baldwina a Gutierrezovej-Reedovej.

Noví špeciálni prokurátori vo štvrtok upozornili, že rozhodnutie stiahnuť obvinenie "nezbavuje Baldwina viny a obvinenia môžu byť vznesené znova".

K tragédii došlo v októbri 2021 počas natáčania westernového filmu Rust.

Baldwinovi podal nabitú zbraň Dave Halls, ktorý bol tiež asistentom režiséra, s tým, že jej použitie je bezpečné. Pri incidente bola kameramanka Halyna Hutchinsová smrteľne zranená a zranenia utrpel aj režisér Joel Souza.

Podľa dokumentov zo súdu nabila zbraň filmová zbrojárka Hannah Gutierrezová-Reedová. Tá ju následne podala Hallsovi, ktorý ju skontroloval, aby sa uistil, že náboje neobsahujú strelný prach.

Baldwin sa najskôr bránil, že spúšť pištole, ktorá mala byť rekvizitou, nestlačil.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) však pri skúmaní incidentu dospel k záveru, že sa tak muselo stať.

Kým obvinenie voči Baldwinovi bolo zrušené, trestné konanie proti zbrojárke Hannah Gutierrezovej-Reedovej pokračuje.

Natáčanie filmu Rust sa tento týždeň obnovilo - nakrúca sa na novom mieste: v štáte Montana na severe USA, doplnila AFP. Souza uviedol, že sa vráti k režírovaniu filmu Rust, aby si uctil pamiatku Halyny Hutchinsovej.