Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Zahraničie

Proruskí separatisti obsadili ďalšie mesto na východe

Foto: TASR/AP

Hovorca ukrajinskej armády uviedol, že separatistické sily, podporované tankami, zaútočili dnes na Vuhlehirsk a vládni vojaci proti nim bojujú a snažia sa ich odtiaľ vytlačiť.

Kyjev 29. januára (TASR) - Ukrajinská armáda dnes priznala, že Ruskom podporovaní separatisti obsadili ďalšie východoukrajinské mesto Vuhlehirsk počas prudkého útoku na vládnych vojakov.

Hovorca ukrajinskej armády Vladyslav Selezňov podľa agentúry AP uviedol, že separatistické sily, podporované tankami, zaútočili dnes na Vuhlehirsk a vládni vojaci proti nim bojujú a snažia sa ich odtiaľ vytlačiť.

Strata tohto mesta by vláde ešte viac sťažila udržanie neďalekého mesta Debaľceve, strategicky dôležitého železničného uzla, ktorý sa nachádza medzi dvoma hlavnými baštami povstalcov, Doneckom a Luhanskom.

Debaľceve je dejiskom niektorých z najkrutejších bojov, ktoré sa začali na východe Ukrajiny tento mesiac ofenzívou povstalcov, a to po niekoľkých týždňoch relatívneho pokoja.

Selezňov povedal, že povstalci vystrieľali v noci na železničnú stanicu množstvo rakiet Grad.

Konflikt, ktorý vypukol minulý rok v apríli na východe Ukrajiny, si vyžiadal už vyše 5100 obetí na životoch a vyhnal z domovov viac než 900.000 ľudí, vyplýva z odhadov ukrajinských vládnych zdrojov.