Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Zahraničie

Ukrajinci v Budapešti si uctili pamiatku obetí v Mariupole

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Dmytro Kuleba na Facebooku popoludní zverejnil status, v ktorom uviedol, že účastníci si protestom pripomenuli najmenej 300 žien, detí a starších ľudí, ktorých zabila ruská bomba.

Budapešť 27. marca (TASR) - Ukrajinci v nedeľu v Budapešti na peštianskom nábreží pri súsoší holokaustu zorganizovali protivojnovú demonštráciu. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na správu servera 24.hu, podľa ktorého demonštranti k pomníku nazvanom Topánky položili 300 použitých topánok na pamiatku obetí bombardovania v Mariupole.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba na Facebooku popoludní zverejnil status, v ktorom uviedol, že účastníci si protestom pripomenuli najmenej 300 žien, detí a starších ľudí, ktorých zabila ruská bomba.

"Rusko pácha barbarstvo, ktoré Európa nevidela od druhej svetovej vojny," píše Kuleba.

Protestné zhromaždenie bolo podľa 24.hu inšpirované videoposolstvom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sa minulý týždeň v noci na piatok prihovoril lídrom EÚ počas dvojdňového summitu Európskej rady v Bruseli.

Zelenskyj v prejave vyzdvihol mnohé krajiny, ktoré stoja pri Ukrajine. Pozornosť ale upriamil aj na krajiny, ktoré sa zdráhali prijať opatrenia na podporu jeho vlasti a ostro kritizoval Maďarsko, ktoré následne vyzval, aby prestalo váhať s prijatím sankcií či povolením prevozu zbraní smerujúcich na Ukrajinu cez svoje územie.

Ukrajinský prezident v tejto súvislosti spomenul budapeštianske súsošie Topánky, ktoré je spomienkou na obete zastrelené v rokoch 1944-45 na brehu Dunaja príslušníkmi fašistických Šípových krížov. "Pozrite sa na tie topánky a pochopíte, ako sa v dnešnom svete môže opäť odohrať masové zabíjanie. To je to, čo dnes robí Rusko," dodal ukrajinský prezident.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)