< sekcia Zahraničie

Protesty za spravodlivosť pre Georgea Floyda sa konali aj v Londýne

Ľudia sa zhromažďujú na námestí Trafalgar Square počas protestu proti zabitiu Afroameričana Georgeho Floyda v Minneapolise, v nedeľu 31. mája 2020 v Londýne. Afroameričana menom George Floyd zatkla polícia v pondelok večer. Videozáznam zhotovený okolostojacimi ľuďmi zachytáva spútaného muža ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov v kľaku tlačil kolenom na Floydov krk. Zatknutý upozorňoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Krátko na to zomrel v nemocnici. Foto: TASR/AP

Protestujúci v britskej metropole si pokľakli na Trafalgarskom námestí a kričali heslá ako napríklad "Žiadna spravodlivosť, žiaden mier".

Londýn/Berlín 31. mája (TASR) - Stovky ľudí protestovali v nedeľu v Londýne a v Berlíne ako prejav solidarity s demonštráciami v Spojených štátoch, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda policajtom v meste Minneapolis. Informovala o tom agentúra Reuters.

Protestujúci v britskej metropole si pokľakli na Trafalgarskom námestí a kričali heslá ako napríklad "Žiadna spravodlivosť, žiaden mier". Dav viac než tisíc ľudí pochodoval od spomínaného námestia popri britskom parlamente smerom k americkej ambasáde.

Približne 1500 ľudí sa zhromaždilo na protestnej akcii pred veľvyslanectvom Spojených štátov v nemeckom hlavnom meste Berlín, uviedol tamojší policajný hovorca. Protestujúci mávali transparentmi s nápismi "Spravodlivosť pre Georgea Floyda", "Prestaňte nás zabíjať" či "Kto je ďalší".

Ľudia sa zhromažďujú na námestí Trafalgar Square počas protestu proti zabitiu Afroameričana Georgeho Floyda v Minneapolise, v nedeľu 31. mája 2020 v Londýne. Afroameričana menom George Floyd zatkla polícia v pondelok večer. Videozáznam zhotovený okolostojacimi ľuďmi zachytáva spútaného muža ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov v kľaku tlačil kolenom na Floydov krk. Zatknutý upozorňoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Krátko na to zomrel v nemocnici.
Foto: TASR/AP


V Berlíne sa konal aj spomienkový pochod proti rasistickému policajnému násiliu v USA. K Brandenburskej bráne smerovalo podľa údajov polície zhruba 200 ľudí. Oba protestné pochody prebehli pokojne.

Neozbrojený Afroameričan George Floyd zomrel v pondelok v dôsledku brutálneho policajného zásahu. Demonštrácie proti policajnej brutalite sa v priebehu týždňa rozšírili do mnohých ďalších amerických miest. Mnohé z nich sa skončili násilnými stretmi s poriadkovou políciou, blokádou dopravy či podpaľačstvom. Polícia musela v niektorých mestách na obnovenie verejného poriadku zasiahnuť voči demonštrantom slzotvorným plynom. Počas nepokojov jej príslušníci zadržali dovedna už 1669 osôb.