Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Proti futbalovým fanúšikom z Anglicka zasahovali v Prahe ťažkoodenci

Policajní ťažkodenci pred finále futbalovej Európskej konferenčnej ligy UEFA medzi Wet Hamom United a ACF Fiorentina v stredu 7. júna 2023 v Prahe. Foto: TASR - AP

Tisíce fanúšikov z Anglicka oslavovali v meste víťazstvo svojho tímu nad talianskou Fiorentinou vo finále Európskej konferenčnej ligy, ktoré sa hralo v stredu večer na pražskom štadióne Eden.

Praha 8. júna (TASR) - Policajní ťažkoodenci zasahovali v centre Prahy v noci na štvrtok proti futbalovým fanúšikom anglického klubu West Ham United. Tisíce z nich oslavovali v meste víťazstvo svojho tímu nad talianskou Fiorentinou vo finále Európskej konferenčnej ligy, ktoré sa hralo v stredu večer na pražskom štadióne Eden. Polícia v súvislosti s touto akciou zadržala podľa stanice ČT24 23 ľudí. Potvrdil to hovorca pražskej polície Jan Rybanský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

K prvým potýčkam došlo ešte pred zápasom. V jednom z barov v centre mesta na seba narazili fanúšikovia súperiacich klubov. Podľa polície talianski fanúšikovia napadli Angličanov a troch z nich zranili. Okrem toho napadli aj jedného policajta. Polícia tam zadržala 16 osôb.

Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská odsúdila správanie sa fanúšikov zachytené na videozázname, kde po sebe priaznivci klubov hádžu nábytok z baru. Na Facebooku napísala, že si vyžiada detailnú analýzu policajného zásahu a s jej závermi bude konfrontovať veľvyslancov oboch krajín.

Počas samotného finálového zápasu hádzali Angličania na ihrisko tégliky a zranili kapitána talianskeho klubu. Po jeho skončení sa situácia ešte vyostrila, keď fanúšikovia víťazného tímu odišli zo štadióna oslavovať do centra. Odpaľovali tam svetlice a na policajtov útočili fľašami. Vedenie klubu West Ham United správanie sa svojich fanúšikov odsúdilo a sľúbilo vinníkov potrestať.

"Na počty zadržaných výtržníkov 'zvíťazili' včera Taliani. Správanie sa fanúšikov, akého sme boli svedkami na niektorých miestach Prahy, však vždy bude prehrou športu," napísal na Twitter minister vnútra Vít Rakušan. Nezdieľa podľa svojich slov názor, že bitky a alkohol k futbalu patria. Polícii sa poďakoval za nasadenie a profesionalitu. Na bezpečnostných opatreniach sa podieľali stovky policajtov.

Britský veľvyslanec v ČR Matthew Field sa na Twitteri poďakoval usporiadateľom a polícii za "vynikajúcu organizáciu" zápasu. "Nezabudnuteľný deň pre všetkých fanúšikov West Hamu. Mrzí ma, že sa nedisciplinovaná menšina fanúšikov k Prahe nesprávala s úctou, ktorú si mesto zaslúži," dodal.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)