Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Zahraničie

V arménskom Jerevane pokračujú protesty proti vláde premiéra Pašinjana

Demonštranti pochodujú počas protestu proti premiérovi Nikolovi Pašinjanovi v arménskom Jerevane v nedeľu 24. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Do akcie sa zapojili študenti z rôznych univerzít, ktoré vyzývajú vodičov okoloidúcich áut, aby sa k nim pridali.

Jerevan 25. septembra (TASR) - V arménskej metropole Jerevan od pondelka rána pokračujú protesty proti vláde premiéra Nikola Pašinjana a jeho konaniu v čase poslednej ozbrojenej eskalácie v enkláve Náhorný Karabach. Demonštranti tvrdia, že arménske vedenie ponechalo etnických Arménov napospas osudu.

Ako v pondelok napísal spravodajský web News.am, takmer vo všetkých častiach Jerevanu boli v pondelok zablokované ulice a paralyzovaná doprava.

Do akcie sa zapojili študenti z rôznych univerzít, ktoré vyzývajú vodičov okoloidúcich áut, aby sa k nim pridali. Zdôrazňujú pritom, že v Republike Arcach - čo je arménsky názov Náhorného Karabachu - sa "odohráva genocída" a treba proti tomu okamžite zasiahnuť.

Polícia tvrdí, že tieto zhromaždenia ľudí a blokády ulíc sú nezákonné, pretože "porušujú právo iných na voľný pohyb". Podľa dostupných správ polícia medzičasom zadržala už niekoľko desiatok ľudí.

Opozičné protesty požadujúce odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana sa v Arménsku začali 19. septembra, krátko po tom, ako sa začala tzv. špeciálna operácia azerbajdžanských jednotiek v Karabachu.

Demonštranti už vytvorili aj tzv. národný výbor, ktorý koordinuje postup s cieľom dosiahnuť zosadenie Pašinjana a jeho vlády. Pašinjanovo odvolanie z funkcie žiada aj parlamentná opozícia.

Akcie občianskej neposlušnosti, ktoré sa začali v pondelok, sú naplánované na tri dni, uviedol podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) vodca organizátorov protestov národného výboru Vazgen Manukjan.

V dôsledku spomínanej bleskovej operácie azerbajdžanskej armády úrady samozvanej republiky Náhorný Karabach, ktorá existovala viac ako 30 rokov, de facto kapitulovali. Koncom minulého týždňa začali oddiely karabašských jednotiek odovzdávať zbrane príslušníkom ruského kontingentu, ktorí boli v regióne dislokovaní, aby monitorovali prímerie uzavreté po vojne v roku 2020. Okrem toho sa rokuje o podmienkach reintegrácie arménskej komunity v Náhornom Karabachu do Azerbajdžanu. Očakáva sa, že celé územie regiónu prejde pod kontrolu azerbajdžanských úradov.