Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Prvý transkontinentálny telefonát sa konal pred 110 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Technologické obmedzenia spočiatku spôsobovali, že telefóny fungovali iba na vzdialenosť niekoľkých desiatok kilometrov.

New York/San Francisco/Bratislava 25. januára (TASR) – Za vynálezcu telefónu je všeobecne považovaný Američan Alexander Graham Bell, ktorý naň v roku 1876 získal patent. Tým sa však jeho zásluhy o rozvoj telekomunikácie neskončili, vynálezca bol o takmer 40 rokov neskôr aj účastníkom prvého transkontinentálneho telefonátu medzi New Yorkom na východnom pobreží USA a San Franciscom na západnom pobreží. Stalo sa tak pred 110 rokmi – 25. januára 1915.

O 39 rokov skôr, 10. marca 1876, si prvýkrát "zavolali" Bell a jeho asistent Thomas Augustus Watson. Vynálezca telefonval do vedľajšej miestnosti a oznámil: „Pán Watson, poďte sem, chcem vás vidieť.“ „Otcovstvo“ telefónu oficiálne patrí Bellovi a čiastočné zásluhy na jeho vzniku neskôr získali aj ďalší ľudia, napríklad taliansky vynálezca Antonio Meucci, americký inžinier Elisha Gray či nemecký fyzik Johann Philipp Reis.

Bell nezaháľal a už šesť mesiacov po kurióznom hovore sa mu 10. augusta 1876 podarilo telefonátom prostredníctvom telegrafného vedenia spojiť dve kanadské mestá Brantford a Paris v provincii Ontário, vzdialené od seba 13 kilometrov. Mnohé zdroje tento test považujú za prvý diaľkový telefonát na svete. Bellovi potvrdil, že telefóny dokážu prinajmenšom v jednom smere fungovať aj na dlhšie vzdialenosti.

Súdobé technologické obmedzenia spočiatku spôsobovali, že telefóny fungovali iba na vzdialenosť niekoľkých desiatok kilometrov. Po celých Spojených štátoch tak vzniklo približne 200 miest, kde bolo možné telefón použiť. Väčšina z nich sa nachádzala na východnom pobreží USA a v okolí Veľkých jazier, na západ od Skalnatých vrchov sa telefón najskôr objavil iba v Portlande, San Franciscu a okolí, v Los Angeles a San Diegu. Miesta s telefonickou sieťou spočiatku tvorili iba osamelé ostrovčeky uprostred mora.

Kvalita hovorov bola v tomto období tiež pomerne nízka, pretože telefónny okruh tvorilo čiastočne telefónne vedenie a čiastočne zem. Konce vedenia boli zasadené do zeme a okruh tak bol vydaný na milosť a nemilosť elektrickému rušeniu z prostredia. Blesky počas búrky pri takomto type telefónneho okruhu úplne znemožňovali konverzáciu. Našťastie však prišlo vylepšenie – inžinieri prišli na to, že ak vytvoria okruh výhradne z telefónneho vedenia, dosiahnu čistejší prenos reči.

Vo februári roku 1885 vznikla telekomunikačná spoločnosť AT&T, ktorá v USA začala budovať telefónnu sieť a prepájať jednotlivé ostrovčeky, kde už bol telefón zavedený. Rozširovaniu telefónu po Spojených štátoch pomáhal aj technologický pokrok.

Dôležitým prelomom bol pri dlhých vedeniach objav princípu transpozície, ktorý umožnil ďalšie zvýšenie kvality telefonátov tým, že zredukoval rušenie vyvolávané indukčnosťou z paralelných vodičov. Princíp transpozície spočíva pri dlhých vedeniach vo výmene ich polôh na stožiaroch ich krížením vykonávaným v pravidelných vzdialenostiach. Aj vďaka tomuto objavu sa v roku 1892 podarilo telefónom prepojiť mestá New York a Chicago vzdialené od seba vzdušnou čiarou takmer 1150 kilometrov.

Spoločnosť AT&T ale opäť narazila na limit dobovej technológie. Elektrický signál vysielaný telefónom postupne slabol, až zoslabol na úroveň iných (nežiaducich) elektrických signálov prítomných vo vedení – šumu. Ak malo byť možné komunikovať z jedného pobrežia na druhé, bolo potrebné zariadenie schopné vysielaný signál zosilniť. Objavilo sa v roku 1899 v podobe pupinačnej cievky.

Pupinácia (pridanie pupinančných cievok na vedenie) umožnila pridať do siete tisíce kilometrov nového vedenia, no na dosiahnutie druhého pobrežia to ešte stále nestačilo.

Na pupinované vedenia boli pridávané aj opakovače, ktoré zoslabnutý a zašumený signál prijali, zosilnili, očistili od šumu a vyslali ho ďalej. Ak sa však na jeden telefónny okruh tvorený pupinovaným vedením pripojili dva a viaceré opakovače, signál sa výrazne skresľoval. Možnosť pripojiť na každý obvod iba jeden opakovač znamenala, že v roku 1911 sa z New Yorku dalo dovolať najďalej do Denveru, čo je vzdušnou čiarou približne 2620 kilometrov.

Ak sa mal signál dostať ešte ďalej, bolo ho potrebné opäť zosilniť. Na tento účel poslúžili ďalšie nové súčiastky – triódy. Vychádzali z diód patentovaných v roku 1904 britským fyzikom a vynálezcom Sirom Johnom Ambroseom Flemingom. Kým diódy elektrický prúd usmerňovali, triódy ho navyše aj zosilňovali. Aj vďaka nim sa podarilo dostatočne zosilniť signál putujúci z New Yorku natoľko po tisícoch kilometrov vedenia do San Francisca.

Posledný stĺp vedenia, ktoré prepojilo pobrežia, vztýčili robotníci 17. júna 1914 na hranici štátov Utah a Nevada neďaleko mesta Wendover v Utahu. Vtedajší prezident spoločnosti AT&T Theorode Vail telefónom úspešne preniesol svoj hlas z jedného pobrežia USA na druhé v júli 1914.

Telefonický hovor, ktorý sa oficiálne uvádza ako prvý transkontinentálny telefonát, sa konal až o niekoľko mesiacov neskôr, 25. januára 1915. Jeho účastníkmi boli rovnako ako pri úplne prvom telefonáte Alexander Graham Bell a jeho (v tom čase už bývalý) asistent Thomas Augustus Watson. Bell volajúci z New Yorku aj v tomto prípade Watsona nachádzajúceho sa v San Franciscu oslovil vetou „Pán Watson, poďte sem, chcem vás vidieť“. Watson mu na to údajne odpovedal, že tentoraz mu cesta potrvá päť dní.

Bellov a Watsonov symbolický telefonát sa konal pri príležitosti osláv Panamsko-pacifickej medzinárodnej výstavy. Tá bola oslavou dokončenia a otvorenia Panamského prieplavu v auguste 1914. Načúvajúcimi účastníkmi tohto telefonátu boli aj vtedajší americký prezident Woodrow Wilson a prezident spoločnosti AT&T Theorode Vail. Wilson z washingtonského Bieleho domu, Vail z ostrova Jekyll Island v Georgii.

Telefonické spojenie oboch pobreží USA bolo veľkým úspechom a ukážkou možností dobovej vedy a techniky, ktorá odvtedy opäť pokročila míľovými krokmi vpred.

Fico avizuje pripravenosť na spory s dodávateľmi pochybných vakcín

Predseda vlády tiež kritizoval spochybňovanie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie COVID-19, ktorý tento týždeň schválil parlament.

,aktualizované 

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.