< sekcia Zahraničie

Prymula: Infikovaní budú pribúdať ešte desať dní až dva týždne

Zákazník s prekrytím na nose a ústach sedí v kaviarni v centre Prahy v utorok 13. októbra 2020. Foto: TASR/AP

Česká armáda začne v sobotu v areáli pražského výstaviska Letňany stavať dočasnú poľnú nemocnicu s kapacitou 500 lôžok.

Praha 16. októbra (TASR) – Rast počtu infikovaných novým koronavírusom bude v Česku pokračovať ešte desať dní až dva týždne. Rastúci tlak na zdravotníctvo sa prejavuje najmä prudkým nárastom infikovaných medzi osobami v dôchodkovom veku, povedal v piatok na tlačovej konferencii český minister zdravotníctva Romana Prymula citovaný portálom iDNES.cz.

Podľa Prymulu je zasiahnutie zraniteľných skupín obyvateľstva koronavírusom niečím, k čomu na jar počas prvej vlny pandémie nedošlo.

„Počas posledných dvoch týždňoch, najmä v tom poslednom, pozorujeme naozaj veľký nárast pozitívne diagnostikovaných seniorov. To je samozrejme záruka budúceho tlaku na systém poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

Podľa neho je veľkým problémom aj množstvo pozitívne testovaných zdravotníkov. „Evidujeme ich vyše 6200," dodal. Z tohto počtu je 1300 lekárov a 2700 zdravotných sestier.

Z dôvodu nepriaznivého vývoja epidémie platia v celom Česku od stredy sprísnené epidemiologické opatrenia. Všetky školy od základných po vysoké prešli na dištančnú výučbu, výnimku majú triedy pre deti so špeciálnymi potrebami. Uzavreté sú reštaurácie, bary a kluby. Zhromažďovať sa ľudia môžu maximálne po šiestich. Väčšina opatrení platí do 3. novembra, teda do konca núdzového stavu. Školy majú byť zatiaľ zatvorené do 1. novembra.

Česká armáda začne v sobotu v areáli pražského výstaviska Letňany stavať dočasnú poľnú nemocnicu s kapacitou 500 lôžok.

V Českej republike pribudlo za štvrtok 9721 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Celkovo sa koronavírusom dokázateľne nakazilo 149 010 ľudí, z ktorých 1230 nákaze podľahlo.