Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

Puigdemont navrhuje rokovania s Madridom a žiada odchod policajtov

Carles Puigdemont. Foto: TASR/AP

Katalánsky premiér súčasne oznámil vytvorenie osobitnej komisie, ktorá bude prešetrovať podozrenia vznesené voči príslušníkom španielskej polície.

Barcelona 2. októbra (TASR) - Katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzval dnes na medzinárodné sprostredkovanie pri hľadaní riešenia krízy, ktorá nastala medzi Madridom a Barcelonou pre referendum o nezávislosti Katalánska.

Žiada tiež, aby posily španielskej polície opustili územie Katalánska, kam ich vyslala vláda v Madride s cieľom mariť prípravy i konanie nedeľného referenda o nezávislosti.

Na dnešnej tlačovej konferencii v Barcelone Puigdemont uviedol, že by si želal, aby na spomínané sprostredkovanie dohliadala EÚ. "Potrebujeme prítomnosť niekoho tretieho a (táto prítomnosť) musí byť medzinárodná, aby to bolo efektívne," vysvetlil.

Puigdemont súčasne oznámil vytvorenie osobitnej komisie, ktorá bude prešetrovať podozrenia vznesené voči príslušníkom španielskej polície, ktorá sa aj s použitím násilia snažila voličom zabrániť, aby sa zúčastnili na nedeľnom hlasovaní. Pri zásahoch policajných zložiek bolo zranených vyše 800 ľudí.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn požiadal dnes španielske úrady, aby začali nezávislé vyšetrovanie "všetkých aktov násilia" spáchaných počas nedeľného referenda v Katalánsku. Zdôraznil pritom, že policajné zásahy musia byť vždy primerané a odohrať sa len v nutných prípadoch.

Ako na svojej webovej stránke informoval francúzsky denník Le Monde, Zajd Raad Husajn vyzval súčasne obe strany - Madrid i Barcelonu -, aby začali viesť dialóg.

Na protest proti policajnej brutalite počas nedeľného referenda sa dnes v Barcelone na Námestí Katalánska (Placa de Catalunya) zišli stovky študentov. Mnohí z nich mali ústa prelepené lepiacou páskou ako symbol toho, že vláda v Madride im neumožňuje vyjadriť svoj názor.

Jeden zo študentov uviedol, že do referenda nebol za nezávislosť Katalánska, ale po tom, ako brutálne polícia proti voličom zakročila tak brutálne, je pripravený žiť v nezávislom štáte.

Mnohí z prítomných v rozhovoroch s novinármi priznali, že v nedeľu bránili policajných zložkám v marení referenda.

"Policajti používali silu, bili nás obuškami, ale aj tak sa zmocnili asi tak jednej (volebnej) urny zo štyroch," vysvetlil demonštrant, ktorý sa predstavil ako Andres.