Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. február 2026Meniny má Erika a Erik
< sekcia Zahraničie

Putin: Aprílový chemický útok v Sýrii bol provokáciou voči Asadovi

Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Šéf Kremľa tak potvrdil postoj Ruskej federácie, že Asadove sily nie sú zodpovedné za tento incident, ku ktorému došlo v meste Chán Šajchún.


Petrohrad 2. júna (TASR) - Fatálny chemický útok, ktorý sa stal v apríli v Sýrii, bol provokáciou voči sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickom fóre v Petrohrade.

Šéf Kremľa tak potvrdil postoj Ruskej federácie, že Asadove sily nie sú zodpovedné za tento incident, ku ktorému došlo v meste Chán Šajchún za použitia bojovej látky sarin alebo podobnej substancie, informuje agentúra AP.

Američania v máji zaútočili strelami s plochou dráhou letu na leteckú základňu, z ktorej mal byť útok vedený.

Putin tvrdí, že útok mal za cieľ zdiskreditovať Asada, ktorý podľa neho "nevlastní takéto zbrane". Dodal, že Moskva ponúkla Spojeným štátom a ich spojencom príležitosť na inšpekciu danej základne ohľadom prítomnosti stôp tejto bojovej látky, a skritizoval ich za to, že to odmietli.

"Spravili to tí, ktorí z tohto činu chceli obviniť Asada," zdôraznil ruský prezident. Dodal, že ruské tajné služby disponovali údajmi o tom, že podobný scenár bol plánovaný aj v iných častiach Sýrie vrátane okolia Damasku. "Tieto informácie sme zverejnili. Tí, čo to plánovali, sa našťastie včas zbadali," uviedol Putin.