< sekcia Zahraničie

Putin diskutoval s Niinistöm o zaistení strategickej stability

Fínsky prezident Sauli Niinistö (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím ruským partnerom Vladimirom Putinom po ich stretnutí v rezidencii Mantyniemi v Helsinkách 21. augusta 2019. Putin dnes pricestoval na jednodňovú návštevu Fínska. Foto: TASR/AP

Putin zároveň vyjadril sklamanie z nedávneho amerického testu rakety stredného doletu, ktorá bola predtým zakázaná Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

Helsinki 21. augusta (TASR) - Zaistenie strategickej stability vo svete bolo témou stredajšej diskusie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho fínskeho náprotivku Sauliho Niinistöa v Helsinkách. Po skončení rozhovorov to na tlačovej konferencii povedal Putin, informovala agentúra TASS.

"Diskutovali sme aj o otázke zaistenia bezpečnosti v oblasti Baltského mora," uviedol Putin. Niinistöa informoval i o otázke juhovýchodnej Ukrajiny. "Budeme mať príležitosť pokračovať v tejto diskusii počas pracovnej večere," doplnil.

Putin zároveň oznámil, že práve v stredu boli dokončené práce na položení plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) vo fínskej výhradnej hospodárskej zóne. Ruský líder sa poďakoval Fínsku za "pragmatický prístup" k tomuto projektu.

Šéf Kremľa reagoval aj na otázku o masových protestoch v Moskve: "Udalosti, ktoré ste spomenuli, protesty v Moskve, nie sú ničím jedinečným pre svet, najmä pre Európu. Dôsledne sledujeme udalosti tohto druhu v mnohých európskych metropolách. A udalosti, ktoré sa tam odohrávajú, sú omnoho rozsiahlejšie, majú tiež politické slogany a majú oveľa hroznejšie následky pre účastníkov takýchto prejavov."

Putin zároveň vyjadril sklamanie z nedávneho amerického testu rakety stredného doletu, ktorá bola predtým zakázaná Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Podľa neho to zhoršuje bezpečnostnú situáciu vo svete, ale najmä v Európe.

Test sa uskutočnil len niekoľko týždňov po tom, ako Spojené štáty odstúpili od INF.

Putin hovoril aj o nehode vo vojenskom raketovom testovacom stredisku Ňonoksa, kde 8. augusta došlo k výbuchu. Podľa neho úroveň radiácie nebola prekročená.

"Susedné krajiny nezistili prekročenú úroveň. Je jasné, že ide o objektívne údaje. Ak sa niečo stane, všetko sa zistí na mnoho kilometrov, na desiatky kilometrov," dodal ruský prezident.