< sekcia Zahraničie

Putin: Koronavírusová pandémia je hrozbou pre globálnu stabilitu

Ruský prezident Vladimir Putin počas diskusie na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose 27. januára 2021. Foto: TASR/AP

Zlá svetová hospodárska situácia je podľa Putina výsledkom západného liberálneho ekonomického modelu.

Moskva 27. januára (TASR) - Pandémia koronavírusu by v kombinácii s hospodárskou nerovnosťou a globálnou rivalitou mohla prehĺbiť nestabilitu vo svete. Vo svojom vystúpení na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose to v stredu uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra AP.

"Pandémia zhoršila nahromadené problémy a nerovnováhu," uviedol Putin. "Medzinárodné inštitúcie slabnú, regionálne konflikty sa množia a globálna bezpečnostná situácia sa zhoršuje,".

Putin ďalej síce ocenil dohodu Ruska a USA o predĺžení platnosti novej dohody START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní, avšak dodal, že súčasné rastúce napätie medzi Moskvou a Washingtonom pripomína situáciu pred druhou svetovou vojnou.

"Pevne dúfam, že vypuknutie takéhoto 'horúceho' globálneho konfliktu je v súčasnosti nemožné. Znamenalo by to koniec civilizácie. Situácia sa však môže stať nepredvídateľnou a vymkne sa spod kontroly. Existuje skutočné nebezpečenstvo, že budeme čeliť úpadku globálneho vývoja, ktorý vyústi do pokusov vyriešiť rozpory hľadaním vnútorných a zahraničných nepriateľov a zničením základných tradičných hodnôt," poznamenal Putin.
Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin počas diskusie na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose 27. januára 2021.
Foto: TASR/AP

Zlá svetová hospodárska situácia je podľa Putina výsledkom západného liberálneho ekonomického modelu, ktorý "podnecuje sociálnu, rasovú a etnickú neznášanlivosť, pričom miera napätia sa zvyšuje aj v krajinách so zdanlivo dlhoročnou tradíciou občianskych a demokratických inštitúcií".

Ruský prezident ďalej kritizoval sociálne siete a technologické spoločnosti, ktoré ich vlastnia, za ich snahu "ovládnuť spoločnosť, nahradiť legitímne demokratické inštitúcie a uzurpovať si právo jednotlivca rozhodovať o tom, ako žiť a aké názory vyjadriť".

"Všetko toto sme videli v Spojených štátoch," dodal Putin.

Putin tiež tvrdí, že "existuje čoraz agresívnejší tlak vyvinutý na krajiny, ktoré nesúhlasia so svojou úlohou poslušných satelitov, prostredníctvom obchodných bariér, neoprávnených sankcií a obmedzeniami vo finančnej, technologickej a informačnej oblasti".