Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

Putin možno oznámi kandidatúru v budúcoročných voľbách v novembri

Ruský prezident Vladimir Putin v Moskve v Rusku v pondelok 2. októbra 2023. Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že Putin by mohol oznámiť svoju kandidatúru v marcových prezidentských voľbách v rámci medzinárodnej konferencie Rusko, ktorá sa uskutoční práve v novembri.

Moskva 3. októbra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin môže v novembri ohlásiť, že na budúci rok bude kandidovať v prezidentských voľbách, uviedol v utorok ruský denník Kommersant. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Očakáva sa, že Putin by mohol oznámiť svoju kandidatúru v marcových prezidentských voľbách v rámci medzinárodnej konferencie Rusko, ktorá sa uskutoční práve v novembri. Podľa zdrojov blízkych administratíve ruského prezidenta by sa tak mohlo stať počas otvorenia konferencie alebo na sprievodnom podujatí, na ktorom predstavia všetky regióny Ruska.

Existujú aj iné scenáre toho, čo šéf Kremľa na konferencii urobí, uvádza jeden z najrešpektovanejších ruských denníkov Kommersant. Konečné rozhodnutie o oznámení kandidatúry je pritom podľa denníka na samotnom Putinovi.

Kremeľ tieto informácie bezprostredne nekomentoval, upozorňuje Reuters.

Budúcoročné prezidentské voľby môžu Putinovi vydláždiť cestu k tomu, aby zostal pri moci najmenej do roku 2030. Putin prevzal prezidentskú funkciu v posledný deň roku 1999 od vtedajšieho prezidenta Borisa Jeľcina. Už teraz je tak najdlhšie vládnucou ruskou hlavou štátu od čias Josifa Stalina.

Tento týždeň, v sobotu 7. októbra, Putin oslávi 71. narodeniny.