Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Zahraničie

Putin: Na Ukrajine bojuje takmer 700.000 ruských vojakov

Ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas stretnutia na ruskom ministerstve zahraničných vecí 14. júna 2024 v Moskve. Foto: TASR/AP

Vlani v decembri počas výročnej tlačovej konferencie Putin vyhlásil, že Rusko na Ukrajine nasadilo 617.000 vojakov a podľa neho bolo mobilizovaných 244.000 z nich.

Moskva 15. júna (TASR) - Vo vojne na Ukrajine bojuje takmer 700.000 Rusov, povedal v piatok ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s vyznamenanými účastníkmi invázie, ktoré vysielali v televízii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

"V zóne našej špeciálnej vojenskej operácie sa nachádza takmer 700.000 ľudí," uviedol Putin. Moskva stále hovorí o vojne na Ukrajine, ktorú rozpútala pred vyše dvoma rokmi, ako o špeciálnej vojenskej operácii.

Vlani v decembri počas výročnej tlačovej konferencie Putin vyhlásil, že Rusko na Ukrajine nasadilo 617.000 vojakov a podľa neho bolo mobilizovaných 244.000 z nich. Zároveň vtedy poznamenal, že 486.000 ľudí dobrovoľne uzavrelo kontrakty s armádou.

Rusko zvyčajne nezverejňuje straty, ktoré utrpelo vo vojne na Ukrajine. Naposledy v septembri 2022 uviedlo, že v boji zahynulo 5937 vojakov. Podľa AFP však viacero nezávislých analýz západných spravodajských služieb stanovuje tento počet na desaťtisíce.

Rusko má oproti Ukrajine na bojisku výhodu v počte ozbrojených síl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal problémy s náborom aj morálkou v rámci ukrajinskej armády, ktorú sužuje nedostatok personálu aj zbraní. Kyjev preto znížil odvodový vek a sprísnil sankcie pre tých, ktorí sa povolávaciemu rozkazu vyhýbajú.

Zelenskyj ešte vo februári povedal, že v prvých dvoch rokoch vojny zahynulo 31.000 ukrajinských vojakov.