Quantcast
< sekcia Zahraničie

Putin podpísal zákony o pripojení štyroch ukrajinských regiónov

Ruský prezident Vladimir Putin, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Zmluvy o anexii približne 18 percent ukrajinského územia ratifikovali začiatkom tohto týždňa obe komory ruského parlamentu.

Moskva 5. októbra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu zákony o pričlenení štyroch ukrajinských regiónov okupovaných ruskou armádou k Ruskej federácii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Ide o krok, ktorým šéf Kremľa zavŕšil formálnu anexiu ukrajinského územia, ktorá je však v rozpore s medzinárodným právom, približuje AP. Rusko začalo formálny proces pričlenenia štyroch ukrajinských území – samozvaných ľudových republík Doneckej a Luhanskej, ako aj oblastí Chersonskej a Záporožskej – minulý týždeň.

Ruská tlačová agentúra TASS uviedla, že dokumenty o anexii štyroch ukrajinských regiónov boli po Putinovom podpise zverejnené. "Hranice nových subjektov federácie budú vytýčené, ako vyplýva zo zmlúv, na základe hraníc, ktoré 'existovali v deň ich vzniku a prijatia do Ruskej federácie'," cituje denník The Guardian agentúru TASS.

Zmluvy o anexii približne 18 percent ukrajinského územia ratifikovali začiatkom tohto týždňa obe komory ruského parlamentu. Tieto formality nasledovali po tom, ako sa koncom septembra v spomínaných oblastiach uskutočnili tzv. referendá o pripojení k Rusku.

Podľa západných krajín a Ukrajiny boli tieto referendá v rozpore s medzinárodným právom, konali sa pod nátlakom a nereprezentovali skutočnú verejnú mienku. Ceremónia, na ktorej Putin oficiálne oznámil anexiu predmetných štyroch ukrajinských oblastí, sa konala v Kremli v piatok 30. septembra.