Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Zahraničie

Putin: Útoky na infraštruktúru sú súčasťou demilitarizácie Ukrajiny

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Charkovský primátor Ihor Terechov 1. apríla informoval, že v meste bola zničená takmer celá energetická infraštruktúra.

Moskva 12. apríla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že útoky ruskej armády na ukrajinské energetické zariadenia sú súčasťou procesu "demilitarizácie" Ukrajiny, keďže majú vplyv na jej vojensko-priemyselný komplex.

Ako informovala agentúra AFP, Putin na stretnutí so Západom neuznaným bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom dodal, že tieto údery boli aj reakciou na útoky ukrajinskej armády mierené na energetickú infraštruktúru v Rusku.

Ruský prezident súčasne doplnil, že z "humanitárnych dôvodov" ruská armáda v zime nepodnikli žiadne podobné útoky, keďže nechcela nechať sociálne ústavy, nemocnice a podobné zariadenia bez dodávok elektrického prúdu.

"Ale po útokoch na naše energetické zariadenia sme boli nútení reagovať," vyhlásil Putin citovaný agentúrou AFP odvolávajúcou sa na agentúru Interfax.

Ruské jednotky v posledných týždňoch zvýšili intenzitu útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru: ruskí vojaci takmer každý deň odpaľujú drony a rakety na takéto zariadenia v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.

Charkovský primátor Ihor Terechov 1. apríla informoval, že v meste bola zničená takmer celá energetická infraštruktúra.

V dôsledku útoku v noci na 11. apríla bola úplne zničená aj Trypiľská tepelná elektráreň v Kyjevskej oblasti, ktorá bola najvýkonnejšou elektrárňou v regióne, pričom vyrábala približne polovicu všetkej tam vyrobenej elektrickej energie.

Putin vo svojom vyhlásení nespresnil, na ktoré ruské energetické zariadenia Ukrajina útočila, pravdepodobne však mal na mysli ropné rafinérie a sklady ropy. Od začiatku roku 2024 ukrajinské bezpilotné lietadlá vykonali viac ako desať takýchto útokov.