Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Putin v prejave na Červenom námestí obhajoval „operáciu“ na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022. Foto: TASR/AP

Na záver svojho prejavu avizoval, že podpíše výnos o podpore detí vojakov padlých počas prebiehajúcej tzv. vojenskej operácie na Ukrajine.

Moskva 9. mája (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v prejave na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve vyhlásil, že ruská vojenská operácia na Ukrajine bola správnym rozhodnutím. Informovala o tom agentúra AFP.

Putin vo svojom prejave okrem iného spomínal na hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny a vysvetľoval dôvody vojenskej operácie v Donbase.

V radoch vojakov zhromaždených na Červenom námestí boli aj účastníci tzv. špeciálnej vojenskej operácie, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine ešte 24. februára. O nich Putin vo svojom prejave povedal, že "bojujú za ľudí v Donbase, za bezpečnosť vlasti".



Tisíckam vojakov zhromaždených na moskovskom Červenom námestí Putin povedal, že ruské sily na Ukrajine pokračujú v boji proti nacizmu, a zdôraznil, že je dôležité "urobiť všetko pre to, aby sa hrôza globálnej vojny neopakovala," citovala agentúra AFP.

Moskva podľa ruského prezidenta napriek všetkým nezhodám v medzinárodných vzťahoch "vždy presadzovala vytvorenie systému rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti" a ponúkala západným krajinám dohodu o bezpečnostných zárukách.
Ruský prezident Vladimir Putin si podáva ruky s prítomnými počas príchodu na vojenskú prehliadku pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022.
Foto: TASR/AP

Podľa Putina však boli snahy Ruska o kompromis v bezpečnostných otázkach márne.

"Krajiny NATO nás nechceli počuť... to znamená, že v skutočnosti mali celkom iné plány," vyhlásil Putin.



Uviedol, že "pri hraniciach Ruska sa vytvárala bezprostredná hrozba, pripravoval sa útok, aj na ruský Krym".

Tvrdil tiež, že Kyjev hovoril o možnom získaní jadrových zbraní, čo - podľa Putina - bolo pre Rusko neprijateľné. Poukázal i na to, že Severoatlantická aliancia sa začala aktívne etablovať na územiach susediacich s Ruskom.

Putin svoj prejav prerušil, keď vyhlásil minútu ticha za padlých v druhej svetovej vojne.

Na záver svojho prejavu avizoval, že podpíše výnos o podpore detí vojakov padlých počas prebiehajúcej tzv. vojenskej operácie na Ukrajine.

Slávnostné podujatie k Dňu víťazstva na Červenom námestí vyvrcholilo defilé zhromaždených vojakov a vojenskej techniky.