Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

Putin: Za provokáciu v záporožskej elektrárni je zodpovedná Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Kremeľ v nedeľu poznamenal, že "prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne v normálnom režime zabezpečujú ruské jednotky v spolupráci s ukrajinskou bezpečnostnou zložkou a personálom" elektrárne.

Paríž 6. marca (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu opäť telefonoval so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom. Oznámil to v nedeľu Elyzejský palác s tým, že rozhovor sa konal z iniciatívy francúzskeho prezidenta a trval od poludnia do 13.45 h SEČ. Informovala o tom televízia BFM.

Macron počas rozhovoru tlmočil znepokojenie európskej verejnosti, pokiaľ ide o zaistenie bezpečnosti jadrových elektrární na území Ukrajiny.

Putin ho v tejto súvislosti podrobne informoval o "provokácii organizovanej ukrajinskými radikálmi" v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne, do ktorej sa - podľa Putina - zapojila aj sabotážna skupina.

Televízia Sky News uviedla, že Putin zo zodpovednosti za túto "provokáciu" obvinil Ukrajinu.

Kremeľ neskôr vo svojom vyhlásení poznamenal, že "pokusy presunúť zodpovednosť za tento incident na ruskú armádu sú súčasťou cynickej propagandistickej kampane".

Televízia Sky News pripomenula, že piatkový "útok ruských jednotiek" na mesto Jenerhodar na juhovýchode Ukrajiny a na areál jadrovej elektrárne - najväčšej v Európe - vyvolal okamžité odsúdenie svetových lídrov, pričom ministri zahraničných vecí EÚ a NATO dokonca zvažovali ďalšie sankcie voči Rusku.

Podľa Medzinárodnej agentúru pre atómovú energiu (MAAE) sa pri tom do vonkajšieho prostredia neuvoľnil žiadny rádioaktívny materiál a nedošlo ani k zvýšeniu úrovne rádioaktivity.

Kremeľ v nedeľu poznamenal, že "prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne v normálnom režime zabezpečujú ruské jednotky v spolupráci s ukrajinskou bezpečnostnou zložkou a personálom" elektrárne.

"Fyzická a jadrová bezpečnosť stanice je spoľahlivo chránená," uviedla tlačová služba Kremľa.

Okrem toho dodala, že "ruské ozbrojené sily ovládajú aj jadrovú elektráreň v Černobyle". Podľa Kremľa tak postupujú s cieľom "vylúčiť možnosť provokácií s katastrofálnymi následkami", ku ktorým by sa mohli uchýliť "ukrajinskí neonacisti alebo teroristi".

Prezidenti Francúzska a Ruska spolu naposledy hovorili vo štvrtok. Macron po tomto telefonáte s Putinom vyjadril obavy, že pokiaľ ide o konflikt na území Ukrajiny, "to najhoršie ešte len príde".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


Putin vtedy totiž vyjadril "veľké odhodlanie" pokračovať vo svojej ofenzíve, ktorej cieľom je "ovládnuť" celú krajinu, uviedol Elyzejský palác.

Nedeľný telefonát oboch lídrov sa uskutočnil v čase, keď na Ukrajine vládnu obavy z možného útoku ruských síl na prístavné mesto Odesa.

Francúzsko tiež v nedeľu zverejnilo informáciu, že Macron v sobotu telefonoval so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom.

Macron počas neho "privítal úzku spoluprácu medzi Francúzskom a Srbskom i jasnosť pozície" k vojne na Ukrajine a nevyhnutnému rešpektovaniu suverenity štátov, ktorú Srbsko prejavilo na medzinárodných fórach.

Emmanuel Macron zároveň vyjadril názor, že konflikt na Ukrajine by sa mohol stať "príležitosťou na európske zblíženie" a že "Európska únia a všetky jej blízke krajiny", akou je i Srbsko ako kandidátska krajina, "spoločne preskúmajú spôsoby a prostriedky na ďalšie posilňovanie svojich väzieb a budovanie spoločnej budúcnosti pre všetkých Európanov".