Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Putin: Západní inštruktori už na Ukrajine pôsobia, obsluhujú zbrane

Putin. Foto: TASR/AP

Podľa agentúry AFP Putin takto na tlačovej konferencii reagoval na otázku, ktorá sa týkala diskusie o vyslaní francúzskych vojenských inštruktorov na Ukrajinu.

Moskva 28. mája (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že na Ukrajine už sú západní vojenskí inštruktori, ktorí tam pôsobia v utajení ako žoldnieri.

Podľa agentúry AFP Putin takto na tlačovej konferencii reagoval na otázku, ktorá sa týkala diskusie o vyslaní francúzskych vojenských inštruktorov na Ukrajinu.

Putin tvrdí, že západní špecialisti obsluhujú na Ukrajine Západom poskytnuté vysoko presné zbraňové systémy s dlhým doletom. Dodal, že "sú na Ukrajine a majú tam aj straty". Argumentoval, že pri odpočúvaní komunikácie na ukrajinskej strane "počujeme angličtinu, francúzštinu a poľštinu".

Ruský prezident zároveň pripustil, že oficiálne vyhlásenia o možnom vyslaní zahraničných jednotiek na Ukrajinu môžu súvisieť s tým, že je čoraz ťažšie spomínané straty utajiť.

"Možno je čas ukázať, že tam oficiálne sú, aby sa straty mohli zverejniť reálne a legálne," dodal Putin.

Na margo vyhlásení poľského vedenia, že je pripravené poslať na Ukrajinu svoje kontingenty, Putin uviedol, že na Ukrajine je už aj tak veľa žoldnierov z Poľska.

Ruský prezident súčasne tvrdil, že "ak prídu spolu s Poliakmi aj iné kontingenty z európskych krajín, tieto (západné) odídu, ale Poliaci nikdy".

"Je to jasná vec, aspoň pre mňa určite, možno sa mýlim, ale je to nepravdepodobné," pokračoval ruský prezident na brífingu v uzbeckej metropole Taškent, kde je od nedele na štátnej návšteve.

Upozornil súčasne, že kontingenty cudzích armád, ktoré sa budú nachádzať na hraniciach zóny tzv. špeciálnej vojenskej operácie, budú na dostrel ruských ozbrojených síl.

"Nemyslím si, že toto (prítomnosť zahraničných kontingentov na území Ukrajiny) je dobré a správne rozhodnutie a dobré východisko. Toto je eskalácia a ďalší krok k vážnemu konfliktu v Európe a ku globálnemu konfliktu," varoval Putin.