< sekcia Zahraničie

Putin: Zostrelenie nášho lietadla zavinila séria tragických okolností

Vladimir Putin, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ruské prieskumné lietadlo zostrelila sýrska raketa v pondelok večer nad Stredozemným morom, približne 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia.

Moskva 18. septembra (TASR) - Zostrelenie ruského vojenského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou zapríčinila "séria tragických náhodných okolností", uviedol v utorok ruský prezident Vladimir Putin, ktorého cituje agentúra AP. Putin zároveň prisľúbil posilnenie bezpečnosti ruských vojakov v danej oblasti.

Ruské prieskumné lietadlo zostrelila sýrska raketa v pondelok večer nad Stredozemným morom, približne 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia. Strely údajne mierili na neďaleké izraelské stíhačky. Podľa najnovších správ zahynulo všetkých 15 osôb na palube. Putin dodal, že Moskva prešetrí okolnosti tohto nešťastia.

Kremeľský vodca sa k záležitosti vyjadril iba niekoľko hodín po tom, ako ruské ministerstvo obrany priamo obvinilo Izrael z vyvolania pondelkového incidentu. Putin nevyslovil na adresu židovského štátu žiadne obvinenia, vyhlásil však, že podporuje stanovisko ministerstva obrany. V Stredozemnom mori prebieha pátracia operácia.

Ruský rezort obrany uviedol, že s ruským lietadlom pripravujúcim sa na pristátie sa v čase nehody kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja. Rusko nebolo vopred upozornené na izraelskú operáciu v oblasti napriek tomu, že obe krajiny komunikujú na priamej linke.

Izrael oznámil, že ruské ministerstvo zahraničných vecí si v súvislosti s udalosťou predvolalo námestníka izraelského veľvyslanca v Moskve. Izraelské ozbrojené sily vyjadrili v utorok na sociálnej sieti Twitter ľútosť nad smrťou posádky. Izrael zo zostrelenia lietadla obviňuje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.