< sekcia Zahraničie

PZ RE opätovne pozastavilo Rusku hlasovacie práva pre Ukrajinu

Ilustračné foto, pohľad na komplex budov Rady Európy vo francúzskom Štrasburgu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Najdôležitejšími podmienkami obnovenia hlasovacích práv sú kroky smerom k odchodu ruských vojakov z východnej Ukrajiny a prepustenie ukrajinskej poslankyne a členky PZ RE Nadije Savčenkovej.

Štrasburg 28. januára (TASR) - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) znova odňalo ruskej delegácii hlasovacie práva v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Veľká väčšina poslancov hlasovala dnes večer v Štrasburgu za túto sankciu voči 18 ruským delegátom, ktorí sa naďalej môžu zúčastňovať na zasadnutiach zhromaždenia. Na protest proti opatreniu však Rusi budú tento rok zasadnutia bojkotovať, uviedol vedúci ruskej delegácie Alexej Puškov.

Najdôležitejšími podmienkami obnovenia hlasovacích práv sú kroky smerom k odchodu ruských vojakov z východnej Ukrajiny a prepustenie ukrajinskej poslankyne a členky PZ RE Nadije Savčenkovej, píše agentúra DPA. Bývalú dôstojníčku-pilotku v júni zadržali proruskí povstalci a odovzdali ju do Ruska, kde čaká v moskovskej väzbe na proces. Ruské úrady ju obviňujú zo zodpovednosti za smrť dvoch ruských novinárov v oblasti konfliktu.

PZ RE pozastavilo ruským poslancom hlasovacie práva už v apríli 2014 po anexii Krymu Ruskom. Parlamentné zhromaždenie dáva odporúčania vládam 47 členských krajín Rady Európy. Hlasuje o otázkach ako napríklad porušovanie ľudských práv či terorizmus, avšak bez záväzných rozhodnutí, dodáva DPA.