< sekcia Zahraničie

Rada Európy prijala usmernenia v boji proti terorizmu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nový nástroj, ktorý Výbor RE pripravil, si kladie za cieľ zabezpečiť riešenie konkrétnych problémov týkajúcich sa terorizmu a nadnárodného organizovaného zločinu, ako aj vzťahov medzi nimi.

Brusel/Štrasburg 1. apríla (TASR) - Výbor ministrov Rady Európy (RE) prijal vo štvrtok usmernenia, ktoré majú členským štátom tejto 47-člennej organizácie pomôcť v boji proti terorizmu. Príslušným vnútroštátnym orgánom zároveň poskytujú rady, ako lepšie chápať väzby medzi skupinami organizovaného zločinu a teroristickými organizáciami.

Nový nástroj, ktorý pripravil Výbor RE pre boj proti terorizmu (CDCT), si kladie za cieľ zabezpečiť riešenie konkrétnych problémov týkajúcich sa terorizmu a nadnárodného organizovaného zločinu, ako aj vzťahov medzi nimi. Zaoberá sa napríklad spoluprácou medzi členmi teroristických a zločineckých skupín, možným náborom nových členov či radikalizáciou zločincov teroristickými organizáciami.

Zároveň sa snaží predísť tomu, aby zločinecké a teroristické organizácie od seba preberali tzv. modus operandi svojej práce a tiež, aby väzenské systémy v európskych krajinách neprispievali k možnému vytváraniu a konsolidácii takýchto prepojení. Nový nástroj má zabrániť aj financovaniu či uľahčeniu teroristických činov, a to najmä prostredníctvom nelegálneho obchodovania so zbraňami.