Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rada Európy žiada vysvetlenie zásahu ruskej polície voči demonštrantom

Ruská polícia zasahuje proti demonštrantovi počas protestu, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Komisárka poukázala i na správy, že mnohí zo zadržaných demonštrantov boli dlho zavretí vo veľmi zlých podmienkach.

Brusel/Štrasburg 11. februára (TASR) - Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vo štvrtok zverejnila list adresovaný ministrovi vnútra Ruskej federácie Vladimírovi Kolokoľcevovi. Žiada v ňom vysvetlenie v súvislosti s informáciami, podľa ktorých ruská polícia neprimeraným spôsobom zasahovala voči účastníkom protestov z posledných týždňov.

Komisárka zdôraznila, že ruské orgány sú povinné zabezpečiť slobodu zhromažďovania aj v čase pandémie a že aj zavádzané epidemiologické opatrenia musia byť primerané a v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv.

Vyjadrila tiež znepokojenie nad svojvoľným zatýkaním veľkého počtu demonštrantov po celom Rusku a nad neprimeraným použitím sily voči účastníkom pokojných protestov. V tejto súvislosti požiadala Vladimira Kolokoľceva o informácie o pokynoch a metódach, ktoré v tejto oblasti uplatňuje jeho ministerstvo.

Poukázala tiež na správy, že mnohí zo zadržaných demonštrantov boli dlho zavretí vo veľmi zlých podmienkach v policajných dodávkach a že sa s nimi vo väzbe zle zaobchádzalo.

"Ak sa správy o tejto situácii potvrdia, predstavuje to neľudské a ponižujúce zaobchádzanie," uviedla Mijatovičová a vyzvala ruské orgány na okamžité kroky na zastavenie takýchto postupov.

Rovnako požiadala o objasnenie dôvodov zatýkania novinárov a pracovníkov médií, ktorí prinášali informácie o demonštráciách. Takéto zákroky totiž podľa nej predstavujú závažné obmedzenia slobody prejavu a slobody médií zaručené v Európskom dohovore o ľudských právach, ktorého signatárom je aj Ruská federácia.(spravodajca TASR Jaromír Novak)