Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Raketoplán Unity mal poslednú skúšku pred spustením komerčných letov

Na archívnej snímke vesmírne lietadlo spoločnosti Virgin Galactic s názvom Unity. Foto: TASR/AP

Išlo o celkovo piaty let spoločnosti založenej miliardárom Richardom Bransonom a zameranej na vesmírnu turistiku.

Washington 26. mája (TASR) - Raketoplán Unity americkej spoločnosti Virgin Galactic vo štvrtok absolvoval poslednú testovaciu misiu pred začiatkom svojej komerčnej prevádzky.

Išlo o celkovo piaty let spoločnosti založenej miliardárom Richardom Bransonom a zameranej na vesmírnu turistiku, pri ktorom bola dosiahnutá pomyselná hranica vesmíru, informovala agentúra AFP.

Misia modernizovaného stratosférického raketoplánu VSS Unity bola označovaná za posledný test pred začatím komerčnej prevádzky koncom júna. Letenky si už kúpilo približne 800 zákazníkov, dodala agentúra AFP.

Vesmírny program spoločnosti Virgin Galactic mal roky meškanie - aj pre nehodu v roku 2014, ktorá mala za následok smrť pilota. Spoločnosť chcela túto prestávku využiť na opravu, údržbu a čiastočnú modernizáciu stratosférického lietadla VSS Unity aj nosného lietadla VMS Eve.

Misia Unity 25 sa začala zo základne Spaceport America v púšti v americkom štáte Nové Mexiko. Asi hodinu po štarte pilotovanej nosnej lode VMS EVE sa od nej oddelil raketoplán Unity, ktorého posádku tvorili štyria zamestnanci spoločnosti Virgin Galactic a dvaja piloti.

Raketoplán následne dosiahol výšku viac ako 87 kilometrov, čo je o sedem kilometrov viac ako definovaná hranica vesmíru. Následne po riadenom zostupe o 10.37 h miestneho času pristál na pristávacej dráhe.

V sektore "suborbitálnej" vesmírnej turistiky je konkurentom Virgin Galactic spoločnosť Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa, ktorá do vesmíru vypravila už 32 ľudí.

Od nehody, ku ktorej došlo v septembri 2022 počas bezpilotného letu, je však raketa Blue Origin uzemnená. Spoločnosť v marci prisľúbila, že vesmírne lety čoskoro obnoví.