< sekcia Zahraničie

Rakúsko čelí právnym krokom v súvislosti s COVID-19 v stredisku Ischgl

Zľava advokát Alexander Klauser a predseda Asociácie na ochranu spotrebiteľov Peter Kolba počas spoločnej tlačovej konferencie k súdnemu procesu proti rakúskemu regiónu Tirolsko pre ohrozenie verejného zdravia v lyžiarskom stredisku Ischgl, ktoré bolo ohniskom nákazy novým koronavírusom, vo Viedni 23. septembra 2020. Foto: TASR/AP

Niektorí ľudia žiadajú odškodné až do výšky 100.000 eur.

Viedeň 23. septembra (TASR) - Rakúska vláda čelí právnym krokom v súvislosti so sporným postupom v prípade výskytu ochorenia COVID-19 v rakúskom lyžiarskom stredisku Ischgl, informovala v stredu agentúra DPA.

Viac ako 1000 ľudí z viacerých krajín splnomocnilo rakúske združenie na ochranu práv spotrebiteľov VSV, aby v ich mene podniklo právne kroky.

Predseda VSV Peter Kolba a jeho tím právnikov podal v utorok štyri žiadosti o odškodnenie v mene dvoch turistov a jedného podnikateľa, ktorí sa koronavírusom nakazili, i v mene rodiny jedného muža, ktorý zomrel.

Celkovo sa k združeniu VSV pridalo viac ako 6000 dovolenkárov zo 45 krajín a asi 80 percent z nich malo pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, uvádza na svojej webovej stránke týždenník Der Spiegel.

Niektorí ľudia žiadajú odškodné až do výšky 100.000 eur.

VSV tvrdí, že vláda a úrady nechali začiatkom marca lyžiarske stredisko otvorené aj napriek tomu, že vedeli o niekoľkých prípadoch nákazy. Chaotická evakuácia strediska Ischgl podľa Kolbu takisto spôsobila ďalšie šírenie nákazy.

Stredisko Ischgl v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska zavrelo svoje brány až 13. marca. Britské či iné európske médiá pritom už v januári a februári informovali o prvých prípadov ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 v Tirolsku.

VSV takisto rakúskeho spolkového kancelára Sebastiana Kurza vyzvalo, aby urýchlil riešenie žiadostí mimosúdnou cestou.