< sekcia Zahraničie

Kurz zvažuje zavedenie ďalšieho lockdownu, ak sa situácia nez

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz prichádza na tlačovú konferenciu vo Viedni. Foto: TASR/AP

V krajine platia od nedele sprísnené opatrenia vrátane obmedzení zhromažďovania osôb - na súkromných oslavách sa smie stretávať najviac šesť ľudí vo vnútorných priestoroch a 12 vonku.

Viedeň 26. októbra (TASR) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok vo Viedni oznámil, že ak sa nepodarí zastaviť stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom, môže dôjsť k zavedeniu ďalšieho lockdownu. Informovala o tom agentúra APA.

"Máme masívny narastajúci, exponenciálny nárast (prípadov nakazených)," varoval Kurz v pondelok po zasadnutí rady ministrov. "Je to extrémna výzva. Situácia je vážna - aj pre tých, čo tomu stále nechcú veriť - veľmi, veľmi vážna," zdôraznil. "Čím je vyšší počet nakazených, tým reštriktívnejšie opatrenia sú potrebné," poznamenal.

Kurz priblížil, že sprísnenie pandemických opatrení bude záležať od situácie v nemocniciach. Hroziaci kolaps zdravotníckeho systému je v Rakúsku totiž zákonným predpokladom na uzatvorenie krajiny, takzvaného lockdownu, pripomína agentúra DPA. "Žiadna krajina na svete nedovolí, aby došlo k preťaženiu intenzívnej medicíny a k tomu, že sa ľuďom nedostane potrebnej starostlivosti," uviedol Kurz.

Kancelár prízvukoval, že dôveruje odhadom virologičky Elisabeth Puchhammerovej-Stöcklovej, ktorá v nedeľňajšom liste adresovanom členom koronavírusového krízového štábu ministerstva zdravotníctva varovala pred nekontrolovateľným šírením nákazy.

V Rakúsku v pondelok hlásili za uplynulých 24 hodín prírastok 2456 novoinfikovaných, píše denník Kurier. Od začiatku pandémie potvrdili už 83.267 pozitívnych prípadov koronavírusu. Aktívnych prípadov je v súčasnosti 30.290 a 1330 osôb je hospitalizovaných - 188 z nich leží na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Počet obetí v krajine dosiahol číslo 992. Doteraz sa vyliečilo 59.036 osôb.

V krajine platia od nedele sprísnené opatrenia vrátane obmedzení zhromažďovania osôb - na súkromných oslavách sa smie stretávať najviac šesť ľudí vo vnútorných priestoroch a 12 vonku.