Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Novým šéfom rakúskej diplomacie bude veľvyslanec v Paríži Linhart

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Van der Bellen v nedeľu večer vyhlásil, že táto vládna kríza je ukončená.

Viedeň 11. októbra (TASR) – Novým ministrom zahraničných vecí Rakúska sa stane súčasný veľvyslanec vo Francúzsku Michael Linhart. Nahradí tak Alexandra Schallenberga, ktorý bude novým kancelárom po tom, čo z tejto funkcie v sobotu pre obvinenia z korupcie odstúpil Sebastian Kurz. Informovala o tom v pondelok agentúra APA.

Linhart i Schallenberg zložia slávnostnú prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena v pondelok o 13.00 h v Hofburgu. Linhart sa v pondelok ráno poďakoval svojmu predchodcovi na poste šéfa diplomacie a končiacemu kancelárovi za „prejavenú dôveru".

Linhart pôsobí ako veľvyslanec v Paríži od augusta 2018. V rokoch 2013-2018 zastával pozíciu generálneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí – šéfom rezortu bol vtedy Sebastian Kurz. Predtým bol za vlády niekdajšieho kancelára Wolfganga Schüssela poradcom pre zahraničnú politiku.

Kancelár sa dostal pod tlak po stredajšom oznámení protikorupčnej prokuratúry (WKStA), že vyšetruje Kurza a deväť ďalších osôb a tri združenia. Preveruje podozrenia, že od apríla 2016 boli peniaze rezortu financií využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza, ktorý bol v tom čase ministrom zahraničných vecí.

Kurz – konzervatívny politik, ktorý všetky obvinenia voči svojej osobe odmieta – uviedol, že aj po odchode z úradu kancelára zostane predsedom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a presunie sa na post šéfa jej poslaneckého klubu.

Van der Bellen v nedeľu večer vyhlásil, že „táto vládna kríza" je ukončená. Poznamenal však zároveň, že najnovšie vyšetrovanie WKStA pre podozrenia z úplatkárstva voči Kurzovi a jeho spolupracovníkom „masívne otriaslo" dôverou v politiku. Úlohou všetkých politikov a „predovšetkým tých vládnucich" je preto túto dôveru rýchlo obnoviť „serióznou a sústredenou prácou", zdôraznil.